Jdi na obsah Jdi na menu
 


ADIDAS 24 hodin na Lysé hoře - 2015

24. 1. 2015

lh-24_01.jpgPro tento týden přichystali organizátoři pro závodníky dvě „lahůdky“. První z nich je ADIDAS 24 hodin na Lysé hoře. Tento závod začíná v sobotu 24. 1. 2015 v 11:00 a končí v neděli 25. 1. 2015 v 11:00. Je to eXtrémní závod, vytrvalostní akce určená pro širokou  sportovní veřejnost. Jedná se o 24 hodin trvající extrémní horskou štafetu dvojic společně se sólo závodem jednotlivců, který je vyhlášen jako Zimní M ČR v horském maratonu jednotlivců. Start je na Ostravici u železničního přejezdu, cíl po 24h pak na Sepetné. Tady probíhají také předávky, když se střídají závodníci. Druhou lahůdkou je v neděli večerní 12. etapa Lysacupu 2015.

Jelikož předpověď počasí není lichotivá, naplánoval jsem si cestu na Ostravici vlakem. Vyjíždím před 9. z frenštátského nádraží a před 9:30 jsem na Ostravici. První moje cesta vede na prezentaci, většina lidí je už sice zaregistrovaná, ale ještě se tu někdo najde.

Potom už se toulám v prostoru startu. Libor Uher seznamuje z pódia závodníky s tratí, dává pokyny k bezpečnému průběhu závodů. Hlavní věcí, kterou klade závodníkům na srdce, je bezpečnost, pořádné oblečení, nabité mobily, pro případ nouze, pitný režim a hlavně nesmeky. Dvě třetiny trasy jsou pod ledem.

Blíží se hodina startu a napětí vzrůstá. Počasí se zdá být příznivé, sice drobně sněží, teplota dole na startu se pohybuje kolem -5°C, na Lysé hoře pak kolem -8°C. také tu vítr fouká 8 – 10 m/s a je mlha, dohlednost na pár metrů.

Je odstartováno a dav závodníků se vydává vstříc výzvě. Vyfotím si start a potom se vydávám na Sepetnou. Chci pokračovat v protisměru závodu. Pomalu stoupám vzhůru, jde se celkem dobře, pod nohama je ušlapaný poprašek sněhu. Došel jsem až na Albínovo náměstí, tady počkám na prvního závodníka, podle mých propočtů, by tu měl být během chvilky.

Už jej vidím a hned za ním druhý a další. S malými rozestupy probíhají jeden po druhém. Asi po dvaceti minutách scházím po trase opět na Sepetnou. Cestou fotím probíhající závodníky. V cíli se chvíli zdržím, ale pak jdu ještě kousek nad transformátor, tady vyfotím také pár závodníků.

Jelikož se blíží hodina odjezdu vlaku, pomalu jdu na nádraží. Odjíždím v 15:00. Dnes již toho bylo dost. Přesto, že není velká zima, ke konci jsem už měl pořádně zmrzlé prsty, že už mi dělalo problém mačkat spoušť.

Zítra, tj. v neděli bude v 11:00 ukončení závodu a poté vyhlášení. Měl jsem v plánu jet, ale jelikož odpoledne v 17:00 startuje druhá „lahůdka“ a to večerní etapa LC 2015 tentokráte od Rajské boudy, dávám přednost tomuto závodu.

 

Fotogalerie ze závodu