Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh do vrchu Ráztoka - Pustevny_2017

3. 12. 2017

beh_1_dsc_0269.jpgJe sobotní ráno 2. 12. 2017 a v zasněženém dni očekáváme příjezd syna Zbyňka ze Zlína. Rádi bysme spolu vyrazili na Ráztoku, odkud startuje 48. ročník tradičního závodu, Běh do vrchu Ráztoka – Pustevny. Tento závod pořádá BeskydSki ve spolupráci s lyžařským střediskem Pustevny, s. r. o.

Vyjíždíme po půl jedenácté, cesta probíhala v pohodě, jen asi 200 m od parkoviště bylo kluzko a potřeboval jsem trochu pomoci. Sotva jsme dojeli, začínalo vyhlašování mládeže, tak jsem šel hned fotit. Zbyněk se šel přihlásit a já se poohlédl kolem. V zápětí se vydávám po Knížecí cestě vzhůru na Pustevny. Hodlám dojít aspoň na 4. km, než mě závodníci dostihnou.

Jde se dobře, sníh na cestě je ujezděný a ušlapaný, ale po třetím kilometru už začíná sněhu přibývat a váže nohy. Jde se hůř, ale není to zlé. Před sebou vidím stopy, chci jít v nich, ale nejde to, zřejmě jsou to ženské, kratší kroky. Cestou docházím známou tvář, tak pokračujeme chvíli spolu. V družném hovoru cesta ubíhá rychleji.

Kousek za druhým mostem se loučíme, tady počkám. Než doběhnou závodníci, převléknu se do suchého. Netrvá to dlouho a už vidím prvního závodníka. Před druhým má notný náskok. Ale potom už to běží jeden za druhým. Pomalu s nimi postupuji nahoru. Je tu mlha, občas se s větrem přižene tak hustá, že není vidět na pár metrů, ale trvá to jen chvíli a vítr mlhu zase rozptýlí. To se potom ukáže i sluníčko. Poslední třetinu závodníků již fotím na křižovatce na Pustevnách. Něco málo po třinácté hodině jsou nahoře všichni. Je tu krásně.

Závod skončil. Pro mě i pro Zbyňka krásný relax, procházka zasněženou krajinou, ze které dýchá mír a klid. Vůbec se nám nechce dolů. Po delší době jsem se dostal opět na závod, jsem spokojen. Na vyhlášení nejlepších závodníků nečekáme, je třeba jít domů.

Jedinou kaňku vidím v tom, že se překrývají dva hodně prestižní závody. Tento a mistrovská etapa na Lysa Cupu. Je škoda, že se organizátoři nedomluví jako minulé roky na tom, aby své závody korigovali.

Bejvávalo….

 

Fotogalerie ze závodu ZR - FR