Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh do vrchu Ráztoka - Pustevny_2017_Zbyněk

4. 12. 2017

p1370248.jpgZbyněk - účast na 48. ročníku Běhu do vrchu Ráztoka – Pustevny v sobotu 2. prosince mi připomenula dobu, kdy jsem před lety začal jako doplněk k cyklistice běhat. Na tento už tradiční závod, pořádaný dříve klubem SKIALPIN Pustevny, na který navázal tým BeskydSki ve spolupráci s lyžařským střediskem Pustevny, s.r.o, jsem se dostal opět až po několika letech. Od roku 2010 se zatím na Pustevnách leccos změnilo – v březnu 2014 vyhořel Libušín, stylovou horskou hospodu u horní stanice lanovky letos nahradila prosklená restaurace a stal se i menší zázrak. Sice pod vrstvou sněhu nebyl vidět, ale úplně jsem ho cítil pod nohama. Myslím tím nový asfalt na Knížecí cestě.

Ranní přesun busovlakem do rodného města proběhl hladce a také i cesta autem s tatínkem na prezentaci k hotelu Ráztoka. Po zahřátí a rozcvičení v podobě roztlačení několika aut při nájezdu na parkoviště následoval ve frontě na prezentaci ve stanu pokec s bývalým týmovým kolegou Patrikem Chýlkem. Pořadatelé se mezitím omlouvali za provizorní podmínky, ale další verze pamětnického trička, vyvezení věcí do cíle a zpáteční jízda lanovkou zdarma byly jako vždy zajištěny. Při obhlídce úvodní části trati a vyhodnocení situace jsem pro získání aspoň nějaké výhody nasadil nesmeky. I přes souběžné konání mistrovské etapy Lysa cupu ve 12 hodin vyběhlo od hotelu Ráztoka celkem 251 účastníků včetně 48 žen na trať dlouhou 5,7 km s převýšením 400 m. Varování na noční ochlazení při vyjasnění až na -12°C se naštěstí nevyplnilo, když na startu při zatažené obloze bylo přijatelných -4°C a dle informací pořadatelů v cíli -6°C, mlha a bezvětří. Po vyfocení startu jsem se dral vpřed, díky nesmekům na zledovatělých prvních 100 metrech k odbočce k lomu to šlo skvěle a i poté ve vyjeté, mírně zledovatělé stopě od aut. U obrázku na cca 1,5 km ale pro mě tato výhoda bohužel skončila, stopa náhle zmizela a povrch tvořilo „oraniště“ z neušlapaného zmrzlého sněhu – památce na vydatnou sněhovou nadílku z 30.11. Začala se tak projevovat skutečná fyzická výkonnost a pár závodníků mě zase předběhlo. Hledaje optimální styl v tom měkkém a podkluzujícím terénu jsem začínal pomalu předbíhat další soupeře, ale každé vybočení mimo ušlapanější stezku bralo dost sil. Před 1. mostem (cca 3 km) jsem předběhl mimosoutěžního čerta, který místo příprav na úterý, si šel s námi zaběhat. Už jsem z toho jeho zvonění začínal být skoro lehce nervózní, ale po dalším kilometru se mi pod Velkou sjezdovkou „naštěstí“ ztratil z doslechu. Následovaly zatáčky a úseky, tak jak jsem si je pořád z tréninků pamatoval. U 2. mostu, jak jsem byl zvyklý, jsem s blížícím se koncem začal „zrychlovat“ a vylepšil si pozici o několik dalších míst. Zbývalo překonat hlubší sníh na parkovišti pod Kolibou Valaška a tradiční závěrečnou závěj pár metrů před cílem u horní stanice lanovky. V cíli mě potěšilo poděkování mladšího soupeře, že jsem mu rozběhl závěr a že jsem úspěšně dorazil do cíle, i když mě z toho stylu běhu na sněhu pěkně píchalo v lýtkách. Čas 40:28 stačil na celkové 81. místo a 18. v kat. 40-49 let, Patrik to zvládl v čase 38:57 (63./12.).

S těžkými podmínkami se nejlépe vyrovnal Martin Holiš (Běžecký areál Pustevny), který doběhl osamocen s bezpečným náskokem v čase 30:30. Druhý se umístil Miroslav Kantor (TOBI sport) – 31:26 a třetí 16-ti letý junior Radim Grebik (Titan Trilife) – 32:03. Nejrychlejší ženou byla rovněž s přehledem celkově 31. Kristýna Šilháková (Valašské Meziříčí) – 36:37, druhá doběhla Kateřina Bluchová (SSK Vítkovice/ Mushing team Ostrava) – 37:39 a třetí Markéta Baginská (BeYourOwnCoach) – 38:52.

V cíli nakonec všechny čekalo krásné slunečné počasí, zatímco údolím se válely mraky. Krásný závod, krásný den, tak za rok třeba opět naviděnou.

Web závodu http://www.beskydski.cz/home 

 

Fotogalerie ze závodu ZR - FR