Jdi na obsah Jdi na menu
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz

Běh na Velký Javorník_2016 - Zbyněk

20. 5. 2016

img_6380.jpgZbyněk – trochu mimo plán jsem se v sobotu 14. května ocitnul ve Frenštátě, čehož nešlo nevyužít k účasti ve 28. ročníku Běhu na Velký Javorník uspořádaného Pohorskou jednotou Radhošť v čele s Ing. Janem Šrubařem, CSc.

Bikovou verzi mám díky Martinovi Petrášovi už pár let za sebou, ale v běhu, když pominu účast na zahajovací etapě Lysa cupu, to na této pořadateli co to šlo prodloužené 10,2 km trati s převýšením 564 m, kdy se v podstatě obíhal celý masív Velkého Javorníku, to byla moje premiéra.

Startovalo se od skokanských můstků v Lyžařském areálu Jiřího Rašky a dále dle popisu pořadatele trať vedla Spodní Javornickou cestou k Oborohu, kde se odbočovalo vlevo na horskou travnatou cestu Pod Paluchem, následně po 8,2 km vlevo znovu na asfaltovou cestu nad Paluchem, na 9,2 km ostře vpravo na Horní Javornickou cestu, z ní na 9,4 km, v oblasti Dvořiskové studánky, se odbočovalo vlevo a dále až k vrcholu Velkého Javorníku.

Díky zahrnutí závodu do MARATONSTAV – ČESKÝ POHÁR V BĚHU DO VRCHU 2016 zde byli i přespolní, takže kvalitní účast. Jen to počasí mohlo být lepší, i když to nakonec bylo v podstatě dobré – teda až na ty panoramata, ale to až později.

Po upršeném pátku k ránu přestalo pršet a závodníky přivítala zatažená obloha, teplých 12°C a vrchol Javorníku (912 m n.m.) ukrytý bohužel někde v mlze. S tatínkem, který poté pokračoval dál po trati něco nafotit, jsem dorazil na prezentaci.

Čas do startu rychle utekl a v 10 hodin vyrazilo celkem 93 účastníků, včetně 13 žen vpřed. Díky návštěvě Hematologicko – transfuzního oddělení před pár dny jsem zvolil volnější úvod. Část tratě jsem sice z dřívější doby a také díky účasti na Rekovické 10 znal, ale některé úseky slibovaly větší či menší překvapení.

První větší stoupání přišlo na 1,3 km za hospodou Žabárna. I když se silnice na 2. km téměř narovnala, soupeři se mi spíše vzdalovali a vypadalo to na sólo závod. Od závory na 3. km následovalo mírnější klesání a skoro rovina. Trochu jsem se naštěstí vzpamatoval, rozběhl a dostal se před pár soupeřů. Před  6. km se ze silnice odbočilo doleva na lesní cestu. Odtud už trať opět stoupala až na 9,2. km s pár strmějšími výběhy. Od 8,2.  km, kde se opět naběhlo na asfaltovou cestu, jsem už toho začínal mít dost, soupeři se navíc začali ztrácet v poměrně husté mlze.

Celkem nekonečný krizový kilometrový úsek skončil na 9,2. km, kde následoval vítaný odpočinkový seběh na 9,7. km. V něm jsem se překvapivě přihnal na dosah 2 závodníkům a čekal, co bude následovat. Zbývalo zdolat posledních 500 m, které ale stály za to – 400 m cesta citelně stoupala. Zde už o sobě dala naplno vědět zadřená poloosa v kombinaci s ucpaným turbodmychadlem, soupeře jsem tedy nechal svému osudu a párkrát přešel do kroku, kdy jsem už jen jistil pozici. Nakonec jsem se v čase 57:37 milerád ocitnul v cíli na celkovém 39. místě a 14. v kategorii 40-49 let.

To vítěz byl o poznání rychlejší – s téměř 2 minutovým náskokem s přehledem v čase 42:11 zvítězil František Vagenknecht (Asterteam Jičín) před 2. Ondřejem Horákem (Šternberk) – 44:00 a třetím Pavlem Dvořákem (Biatlon Prostějov) – 44:26.

Nejlepší ženou byla s 5 minutovým náskokem celkově 27. Marie Delingerová (Fortex Mor. Beroun) – 53:20, 2. doběhla Darina Krausová (AK EZ Kopřivnice) – 58:26 a 3. místo obsadila Marta Juríčková (Vinotéka U Karla) – 64:45.

Oba vítězové tak překonali rekordy tratě z roku 2014, který držel Radim Berka (Kozákov) – 42:36 a Adéla Esentierová (Baláž Extréme – Team Ostrava) – 53:29.

Nejmladším účastníkem tohoto závodu byl teprve 6-ti letý Vojtěch Bulička (KM), který doběhl 92. za 98:41.

Po závodě jsem stihl zhltnout občerstvení od pořadatelů a samozřejmě vyběhnout na krásnou dřevěnou rozhlednu, kde jsem dokonale splynul s mraky. Litovat jen mohli ti, kdo zde byli poprvé a z jindy krásných výhledů tak neměli nic. Přece jen ale měli štěstí, kdo se na vrcholu zdržel, protože počasí se nakonec vybralo a došlo tak i na ty panoramata.

Pěkný závod, kterému snad chyběla aspoň jedna občerstvovačka. Tak nejpozději za rok třeba opět naviděnou.