Jdi na obsah Jdi na menu

Běh na Velký Javorník_2017 - Zbyněk

16. 5. 2017

p1330715.jpgZbyněk - v rámci návštěvy rodiny jsem se v sobotu 13. května zúčastnil 29. ročníku Běhu na Velký Javorník, pořádaného Pohorskou jednotou Radhošť. Po operativní ranní improvizaci jsem dorazil na místo startu od skokanských můstků Lyžařského areálu Jiřího Rašky ve Frenštátě p.R. krátce před startem. Díky nízké oblačnosti nebylo cílový vrchol vidět, ale naštěstí nepršelo jako loni. V 10:00 při 14°C  vyběhlo celkem 87 závodníků včetně 16 žen a dívek na 10,2 km trať s převýšením 564 m. Ta vedla k Žabárně a dále Spodní Javornickou cestou k Oborohu, kde se odbočovalo vlevo na horskou travnatou cestu Pod Paluchem, následně po 8,2 km vlevo znovu na asfaltovou cestu nad Paluchem, na 9,2 km ostře vpravo na Horní Javornickou cestu, z ní na 9,4 km, v oblasti Dvořiskové studánky, se odbočovalo vlevo a dále až k vrcholu Velkého Javorníku.

Čelo závodu jsem brzy ztratil z dohledu, takže nejlepší jsem si prohlédl až při vyhlašování výsledků závodu, který byl součástí  MARATONSTAV – ČESKÉHO POHÁRU V BĚHU DO VRCHU. Nejrychleji, 21 vteřin za rekordem trati, v čase 42:32 vyběhl do cíle v mracích nad chatou Jakub Ambros (AK EZ Kopřivnice). Druhý za 43:09 doběhl Přemysl Ježek (AC Slovan Liberec) a celkově třetí se s časem 43:28 umístil loňský vítěz a držitel traťového rekordu (42:11) František Vagenknecht  (Aster team Jičín).  V kategorii žen zvítězila v novém traťovém rekordu 51:42, který si oproti loňsku vylepšila o téměř 2 minuty, přesně 1:38 Marie Delingerová (Šternberk), celkově 25. V pořadí 2. doběhla v čase 54:27 Jana Matyášová (SILVITA s.r.o. Ústí nad Orlicí) před třetí Darinou Krauzovou (AK EZ Kopřivnice). Ta finišovala za 56:03, jen 4 vteřiny před celkově čtvrtou Janou Mikešovou (Sokol / Bakako Nová Paka).

Mým cílem bylo vylepšit si loňský čas. Letos jsem se ale ještě nějak nerozběhal a těžké nohy jsem cítil už v prvním větším stoupání od Žabárny. U závory (3 km), kde se cesta na chvíli narovnala, jsem se tak akorát stačil rozdýchat a nahodit pohodový úsměv fotografům – sestře a o kousek dál tatínkovi.  Následoval celkem pohodový, jen mírně zvlněný úsek vrstevnicovou asfaltkou až na 5,5 km, odkud to už začínal být opravdový běh do vrchu. Od 4 km jsem pokračoval ve společnosti „soupeřky“ Marie Zelené (ALPSPORT.CZ), ale jen do 6 km, kdy jsem už jen z čím dál větší vzdálenosti sledoval její lehkou techniku běhu. V mírném seběhu kolem 7 km už ale byla nadobro pryč. Zbýval krátký oddych a psychická příprava do 8 km, kde se v zatáčce trasa opět citelně zvedla. Od 8,5 km jsem už běh začal střídat s chůzí. Po zatočení na 9 km následoval krátký seběh na odpočinutí a poté zbývalo zdolat posledních, zato nekonečných 500 m. Zlaté kolo a závěry při MTB podzimní verzi závodu. No zkrátka masakr, běhochůzí jsem pokračoval dál, loňský čas zatím vypršel, tak jsem aspoň finišem na posledních metrech dosáhl času pod 1 hodinu, přesněji 59:38, což znamenalo celkové 49. místo a 20. v kategorii 40-49 let.

Při vyhlašování celkem 15. kategorií byla celkem škoda, že účast v některých kategoriích byla malá až žádná a bedna tak nebyla vždy plně obsazena.

Nejmladším účastníkem tohoto závodu byl jako loni Vojtěch Bulička (AK Kroměříž), 7-ti letý, zato s časem lepším o cca 18 minut, který doběhl 2. v kategorii žáci do 13 let, celkově 84. za 1:20:24.

Za rok se zde objevím pokud možno rád zas, jen to bude chtít o něco více potrénovat. Také bych uvítal aspoň 1 občerstvovačku na trati, což by zase o něco mohlo vylepšit úroveň závodu.

Příštím závodem, který mám v plánu je Zlínská lesní hodinovka, který je už tuto sobotu 20. května – viz. www.behyzlin.cz