Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh Ráztoka - Pustevny_2014

6. 12. 2014

raztoka_1.jpgV sobotu 6. 12. 2014 na sv. Mikuláše, jsem se kolem desáté hodiny vydal k nádraží, na zastávku autobusu, odkud vyjíždím na Ráztoku. Dnes se běží závod Ráztoka – Pustevny, (dnes již po 45.) Tento závod byl ohrožen z důvodů odprodeje lanové dráhy a lyžařského střediska na Pustevnách.  Ještě v listopadu to vypadalo prachmizerně, v novinách vyšel článek, že běh se ruší, ale nakonec to dobře dopadlo.

Přes všechny obtíže to pořadatelům nedalo a uspořádali alespoň „provizorní“ závod (bez vyhlašování, bez cen, ale také bez startovného)  jen tak, kdo chce, ať si přijde zaběhat. A sešla se slušná řádka závodníků. Odhadem něco kolem 100 a nahoře kolem 20 dětí. „Příští rok už bude opět v plném rozsahu“, slibují pořadatelé. „Letos byl závod zorganizován narychlo, tak proto ta improvizace“.

Na Ráztoce jsem krátce po desáté a vydávám se pomalu po Knížecí cestě nahoru. Mám dvě hodiny času, tak nespěchám, udělám si krásnou procházku. Když vycházím z Ráztoky, vidím kopečky v mlžném oparu. „snad nahoře nebude mlha a bude se dát fotit“ pomyslím si. Pomalu jdu nahoru, a když jsem kousek před cílem své cesty, potkávám děti, jak běží dolů. Ani jsem nevěděl, že budou také závodit, tak spěchám, abych je v cíli mohl vyfotit.

Děti jsou rozděleny do dvou skupin, mladší a starší, každá skupinka má jinou délku trati. Jakou to bohužel nevím, nestihl jsem se informovat, ale co na tom záleží, hlavně, že mají chuť běhat. Sotva se postavím na čáru, už běží první z mladší kategorie a za ním další, za chvíli jsou v cíli všichni. Po chvilce čekání přibíhají závodníci starší kategorie. Máme tu všechny děti a čekáme na dospělé, na hlavní závod.

Mezitím se na vrcholcích Pusteven krásně vyjasnilo, mlha začala sestupovat do údolí. V dálce jsem zahlédl prvního možného běžce, je to už závodník, nebo ne? Chvilka napětí a je jasné, je to závodník. Běží s velkým předstihem před druhým. Jmenuje se Martin Holiš a na Lysacupu běhá za BAP Pustevny. Pomalu nám dobíhají poslední závodníci, tak se mám čas i trochu pobavit. Pak jsem dostal i lístek na lanovku, tak dolů nemusím pěšky. Ve 13:00 odjíždím na Ráztoku.

 I když to byl jen náhradní závod, přesto se pořadatelům podařil husarský kousek. V šibeničním termínu zorganizovat i když jen provizorní závod, chtělo to hodně úsilí a hlavně odvahy se do toho vůbec pustit. Za to patří organizátorům a jejich pomocníkům velký dík a mají můj velký obdiv.

Za družného hovoru se spolucestujícím na lanovce jsme byli za chvíli dole, ani jsme se nenadáli a vystupujeme. Loučíme se a míříme ke svým domovům. No brr!!! Tady je zima. Mlha sestoupila dolů, je sotva vidět a hodně se ochladilo.

V tom počasí se mi nechce čekat 40 minut na autobus, jdu do Frenštátu pěšky. No…  neušel jsem ani kilometr a zastavuje auto, že mě sveze. Dovezl mě až před dveře, tudíž jsem doma dřív, než jsem počítal, ale jsem rád a panu Zdeňkovi Cyprovi děkuji za svezení.

Zítra se chystám a se mnou mnozí z dnešních závodníků opět na seriál závodů LC 2015, tentokrát se běží časovka, od hotelu Petr Bezruč.

 

Fotogalerie ze závodu