Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh rodným krajem Emila Zátopka - 2014

20. 9. 2014

c_0058.jpg

Dnes, v sobotu 20. září bylo opět těžké rozhodování kam se vydat. Jestli jet na Dny NATO v Mošnově, které lákají předváděnou technikou, na tu se každý „kluk“ rád podívá, nebo do blízké Kopřivnice, v níž je start Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Nakonec zvítězila Kopřivnice. Minulé roky do toho vždycky přišel nějaký jiný, pro mne důležitější závod, ale letos mi to vyšlo. Z domu jsem vyjel hodně dřív, ještě jsem se stavil k dceři a pak  jsem již zamířil k Technickému muzeu, tam poblíž ve škole Milady Horákové probíhala prezentace.

Do závodu se přihlásila necelá dvoustovka závodníků z blízkého i dalekého okolí, ba dokonce tu byla i skupinka Afričanů. Netuším, ze které země, ale barva pleti nedávala pochybnosti. Já osobně si myslím a průběh závodu mě o tom přesvědčil, že tito závodníci by měli být hodnoceni buď ve své kategorii, nebo běžet mimo závod a to jen z toho důvodu, že jejich výkony jsou o třídu, nebo dvě na vyšší úrovni, než výkony ostatních běžců. Vždyť i výsledný čas prvního závodníka 1:43:00 mluví za své. Na toto nikdo z ostatních nemá. To jsem ale trochu odbočil, takže k závodu.

Na prezentaci již bylo živo a všude kolem postávaly skupinky závodníků, když byla ještě hodina času do startu, už se rozbíhali a rozcvičovali, zahřívali svaly. Potkávám tu dost známých tváří, závodníky z různých závodů ať běžeckých či cyklistických. Takže ta hodinka do startu utekla ani nevím jak rychle a je to tady.

Po přivítání vzácných hostů a hlavně paní Dany Zátopkové a úvodních slovech starosty města Ing. Josefa Jalůvky, byl za pár minut start 12. ročníku běhu dlouhého 22,3 km s cílem ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. 

Pořadatelé postavili na hlavní třídě bránu, policisté uzavřeli cesty a běžci se staví na startovní lajnu. Minuta do startu…. Startovní výstřel a start. Stoosmdesátihlavý dav se rozbíhá, zaplňují celou silnici.

Že jsme nemohli jet za závodníky po Záhumenní ke Štramberku, bylo pochopitelné. Ale proč nás policisté u Palárny nepustili před závodníky do Ženklavy, nevím. Po proběhnutí posledního závodníka měly přednost auta z vedlejších silnic a nakonec jsme mohli odjet my, z hlavní.

Had 180 běžců byl již hodně natáhlý, tvořily se skupinky závodníků a tak se mi podařilo všechny předjet. Ve Veřovicích se mi nabízely dvě místa na focení. Atraktivnější uprostřed obce, prémie a občerstvovací stanice, ale u hlavní silnice, nebo u hřiště. Zvolil jsem druhou možnost, klidnější prostředí.

Odtud závodníci pokračují k pramenu Jičínky, kde zabočí doprava a pak už je čeká jen desetikilometrový seběh do Rožnova p.R. Tam ale již nejedu.

Čelo tohoto „domácího“ závodu ovládli zahraniční soupeři, první český běžec se mohl radovat ze 6. místa. Když kolem mne proběhl pan Jaroslav Gaman (Avanti Havířov), věděl jsem, že již můžu jet domů. V cíli sice měl na vítěze ztrátu 1:28:43, ale v 79 létech ? Co chtít víc? 

Pěkný závod, perfektní organizace, myslím, že za tu dobu, co závod pořádají, už vypilovali všechny nedostatky… já aspoň žádné neviděl, prostě precizní práce, která zasluhuje pochvalu a poděkování všem, kdo se na přípravě a bezchybném průběhu podíleli. 

Fotogalerie ze závodu