Jdi na obsah Jdi na menu
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz

Běhy Zlín 2015 - Štěpánský běh - Zbyněk

30. 12. 2015

p1170284.jpgZbyněk – v období vánočních svátků se tak jako na několika místech v ČR konal 26. prosince Štěpánský běh i ve Zlíně a jako na domácím závodě jsem zde samozřejmě nemohl chybět. Zvláště proto, že 26. ročník běhu na 10 km, který uspořádal Jirka Prokop se svým týmem spolupracovníků na stejné trati, jako před 3 týdny Mikulášský běh, byl předposledním, 10. závodem Zlínského běžeckého seriálu.

Ranní přeháňka sice pohrozila, ale poté se mraky rychle rozplynuly a už za jasného slunečného počasí s teplotou 13°C se na start od fotbalového stadionu v Příluku u Zlína sjela rekordní účast 212 závodníků včetně 38 žen. Po hromadném startu v 10 hodin se početné startovní pole rychle natáhlo a po 1. obrátce na cca 1,66 km rovinatého obrátkového okruhu vedoucího po asfaltových cestách se vytvořila vedoucí čtyřčlenná skupinka ve složení Tomáš Blaha, Jakub Gajdůšek, Radoslav Šíbl a Tomáš Navrátil. Do druhého z celkových 3 okruhů vbíhala už osamocená dvojice Blaha – Navrátil s několikametrovým odstupem následovaná Gajdůškem. Vedoucí dvojice se stále držela spolu a svůj náskok postupně navyšovala. O vítězi se rozhodovalo až na dlouhé cílové rovince v mírném protivětru, kde měl více sil a vůle Tomáš Blaha (AK Kroměříž) a v čase 32:16 zvítězil o 3 vteřiny před Tomášem Navrátilem (Bike triatlon Morkovice). Traťový rekord Jana Čelůstky 31:47 ze Štěpánského běhu 2014 tak letos odolal. Třetí místo udržel a do cíle za 32:47 doběhl Jakub Gajdůšek (TJ Jiskra Otrokovice), s bramborovým umístěním se musel spokojit Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 32:55 a 5. místo obsadil Svatopluk Janečka (Zlín) – 33:43.

V kategorii žen se od počátku ujala vedení a s časem 39:02 zvítězila celkově 40. Alena Juřicová (Vítkovice) s náskokem 1 minuty a 33 vteřin před jindy dominující Janou Žaludkovou (BS Slopné), která zaběhla čas 40:35. Na třetím místě se umístila Petra Jenyšová (AK Zlín) – 42:01, 4. Veronika Brázdová (Kroměříž) – 42:41 a 5. místo brala Zuzana Kadlčáková (Kesbuk) – 43:23.

Uznání dále zaslouží 76-ti letý Jiří Březina z Přerova, absolvent 602 maratonů, který s časem 1:05:43 uzavíral startovní pole.

Po startu jsem tradičně fotil probíhající závodníky. Bylo jich ale moc, a tak jsem nevydržel čekat až na konec a rychle jsem před chvostem pospíchal vpřed. Řekou závodníků jsem byl téměř unášen dopředu a odběhnuté kilometry rychle naskakovaly. První polovina okruhu se běžela po větru, zato na zpáteční cestě to přece jen trochu foukalo proti. V závěru posledního okruhu mě tak urychlila a ušetřila síly dvojice závodníků, která mě předběhla a vzala do vleku. Už jsem se smiřoval s umístěním, ale v cílové rovince jsem se ještě nakonec hecnul a po předběhnutí pár soupeřů jsem doběhl v čase 42:03 na celkovém 79. místě a v kategorii muži 40-49 let na místě 25.

Po doběhu hlavního závodu a během podávaného občerstvení proběhly závody dětí na cca 100, 200 a 800 m. Poté už mohlo proběhnout vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategoriích.

Posledním letošním závodem zlínského seriálu, kde bude možné získat body do soutěže jednotlivců a týmů bude poslední den roku 2015 ve Zlíně Silvestrovský běh se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě. Závod dětí na kratších tratích startují od 10 hodin, hlavní závod na 10 km startuje v 11 hodin.