Jdi na obsah Jdi na menu
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz

Běhy Zlín 2015: Slopenská desítka_Zbyněk

27. 8. 2015

p1150880.jpgZbyněk – několik let mě lákalo zúčastnit se Slopenské desítky, protože je to závod převážně v terénu s převýšením 380 m, čímž se odlišuje od ostatních závodů, které jsou součástí zlínského běžeckého seriálu. Letos vše vyšlo a tak jsem v neděli 23. srpna v doprovodu otce v roli fotografa dorazil do obce Slopné nedaleko Vizovic, kde na fotbalovém stadionu TJ Sokol Slopné už byly v plném proudu závody starších dětí, mládeže a příchozích. Ve 13:30 byl odstartován hlavní závod na 10 km s převýšením 380 m, který byl po letní prázdninové přestávce dalším - 6. závodem zlínského seriálu a současně se také běžel jako další závod MARATONSTAV-ALTRA českého poháru v běhu do vrchu 2015.

Ze silnice u kostela za krásného počasí a teplotě 25°C vyběhlo celkem 120 účastníků včetně 27 žen. Po krátké rovince se silnice v zatáčce poprvé citelně zvedla a poté už v mírnějším sklonu pokračovala loukou až na 1,5 km na kraj lesa nad obcí. Vedení se zde ujala dvojice Václav Bitala (AK EZ Kopřivnice) a Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) následovaná dvojicí Svatopluk Janečka (Zlín) a Michal Hubáček (OB Luhačovice). Silnice přešla v polní cestu a po náběhu do lesa do terénu následoval prudší výběh až na 2,5 km. Zde se změnilo čelo závodu, když odpadl Dvořák a Janečka se dotáhl na vedoucího Bitalu. Bitala s Janečkou pokračovali osamoceně dále – členitým terénem, kdy po sérii krátkých mírných výběhů a seběhů závodníci vystoupali na nejvyšší bod závodu (630 m n.m.) na 4 km s vyhlídkou směrem na Vizovice. Po prudším 300 m seběhu trasa mírně klesala až na 6 km a poté následovalo několik krátkých, ale prudších stoupání. Na závěr posledního před 7 km si Bitala vytvořil malý náskok, který udržel i v následném terénním seběhu v lese, kde se za 8 km trať opět napojila zpět na úvodní polní a následně asfaltovou cestu. Seběh do obce už pořadí nezměnil a v čase 37:07 do cíle na fotbalovém stadionu TJ Sokol Slopné nedaleko místa startu za ohlasu diváků jako první doběhl Václav Bitala (AK EZ Kopřivnice). Se ztrátou 19 vteřin za 37:26 jako druhý doběhl Svatopluk Janečka (Zlín), třetí se umístil Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) – 38:09. V kategorii žen zvítězila celkově 32. Jana Žaludková (BS Slopné), která trasu zaběhla za 46:49 před druhou Lucií Javorovou (Valachbajk Team) – 47:39 a třetí Veronikou Brázdovou (Kroměříž) – 50:41.

Závod mi uběhl rychle a vzhledem k pestré trati, kterou jsem běžel poprvé, si těžko vybavuji její detaily. Závod z mého pohledu vypadal asi takto – po odstartování běžců jsem klasicky stihl udělat pár fotek a poté pospíchal za ostatními. Chvíli mi při prokousávání se vpřed připadalo, že se nikdo moc dopředu nežene, ale brzy mi ve stoupání taky začalo klesat tempo. Po 3. km, kdy se mi běželo nějak ztuha, jsem se celkem rozběhl a snažil se držet krok se soupeři. Taky proto, abych i v členitém terénu, kdy bylo místy vidět jen pár metrů dopředu, měl pořád někoho na očích a náhodou nezabloudil. To se ale nemohlo stát, protože jsem se držel hlavního pořadatele, Miroslava Švihela. Pomalu se mi ale začínal vzdalovat, je vidět, že i v 57 letech se drží a má to tu naběhané. To se ukázalo i v seběhu na 6. km, kdy se mi definitivně ztratil jak pára nad hrncem. V následném stoupání jsem ho ale měl a toho využil k otázce, kdy už tam budeme. V tom fofru jsem totiž přehlédl některé kilometrovníky, naštěstí ne 2 občerstvovačky, i když jsem měl v kapse pro jistotu 2 lahvinky. Informace, že zbývají ještě 4 km mě trochu nemile překvapila, ale po zdolání táhlého prudšího stoupání se profil na 7. km narovnal a odtud až do cíle se už běželo jen z kopce. Byl to fofr, sice pro mě trochu krkolomná část po kamenité cestě, ale posledních 1,5 km bylo už samospádem po asfaltce. Čekal jsem, že mě zde někdo předběhne, ale naopak se mi podařilo předběhnout 2 soupeře. Na závěr byla celkem dřina po tom dlouhém klesání po odbočení doleva do cíle po chodníku mírně do kopce na hřiště přinutit nohy do finiše, ale ještě se naskytla šance předběhnout jednoho soupeře. Finiš po hřišti před diváky byl mocný, ale můj úmysl prozradil hlasatel a bylo po šancích :) Do cíle jsem tak doběhl v čase 49:34 na celkovém 52. místě a 12. v kat. muži 40-49 let.

Stručně shrnuto – pěkný závod, zajímavá členitá trať v hezkém prostředí, závody pro děti od těch nejmenších předškoláků, žáky, mládež až po starší účastníky na kratších tratích, občerstvení, tombola, tak za rok tu rád opět přijdu.

Dalším, 7. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, je v sobotu 12. září Strojařská desítka ve Zlíně. Trasa s mírně zvlněným profilem vede od zastávky autobusu č. 31 Maják točna po asfaltové lesní cestě přes rozcestí U Boudy na Salaš a zpět. Prezentace je od 8:45 hodin v nedaleké restauraci U Hřiba. Start 32. ročníku je v 10:00 hodin.