Jdi na obsah Jdi na menu
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz

Běhy Zlín 2016 - 1. závod: Běh Jižními svahy - Zbyněk

16. 2. 2016

p1180201.jpgZbyněk – v sobotu 13. února jsem vyrazil na svůj první letošní závod. Neměl jsem to daleko, stačilo jen vyjet na kopec nad Zlínem na okraj největšího zlínského sídliště, kde byl na programu 24. ročník Běhu Jižními svahy. Ten je tradičně zahajovacím závodem zlínského běžeckého seriálu, letos 33. ročníku. Cestou k prezentaci na závod uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho týmem sice ještě drobně pršelo, ale před startem v 10 hodin, kdy teploměr ukazoval 6°C, déšť naštěstí ustal. Jirka Prokop ještě po přivítání 141 startujících všechny informoval o Festivalovém zlínském půlmaratonu, který se poběží centrem Zlína 28. května (http://www.zlinskypulmaraton.cz/) a poté už závodníci včetně 29 závodnic vyrazili po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce k vodojemu a zpět. Stejně jako loni byla trasa prodloužena o smyčku s delším seběhem a závěrečným mírným stoupáním od 2. segmentu. Trať se zvlněným profilem tak měřila cca 6,6 km s převýšením cca 130 m.

Po rychlém úvodu po chodníku se závodníci po náběhu do lesa museli vypořádat s místy dost rozbahněným terénem a kluzkým seběhem k přeběhu přes silnici. Po krátkém výběhu k obrátce u vodárny měl už výrazný náskok cca 100 m Václav Bitala následovaný Radoslavem Šíblem, za kterým s odstupem 30 m běžela čtyřčlenná natáhlá skupinka ve složení Matěj Nekoranec, Libor Černocký, Josef Sedláček a Andrej Višněvský. Václav Bitala (AK EZ Kopřivnice) si s přehledem udržoval náskok a běžel si pro už jasné vítězství. Doplatil však na neznalost závěrečné prodloužené části, seběhl z trasy a do cíle nakonec doběhl až na 6. místě v čase 24:23. Zvítězil tak Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín), který udržel těsný náskok před svými pronásledovateli a za 23:56 proběhl s náskokem 6 s jako první cílem. Souboj o 2. a 3. místo byl těsný, když 2. Matěj Nekoranec (Titan Trilife) doběhl vteřinu před 3. Liborem Černockým (TJ Slovan Luhačovice) – 24:03. Čtvrté místo získal Andrej Višněvský (FTVS UK) – 24:12 a 5. místo už s větší ztrátou Josef Sedláček (AK Kroměříž) – 24:38.

V kategorii žen se během závodu pořadí na čele také měnilo, když po obrátce s náskokem 30 m vedla Alena Juřicová následovaná Janou Žaludkovou. V cíli se ale pořadí obrátilo, s časem 27:10 zvítězila celkově 27. Jana Žaludková (BS Slopné) o 10 s před 2. Alenou Juřicovou (Vítkovice). Třetí místo obsadila Veronika Brázdová (Sykora Running) – 30:00, 4. Zuzana Nádeníčková (Kes Buk Team) – 30:42 a 5. Maria Sýkorová (Sykora Running) – 31:17.

Uznání dále zaslouží i nejmladší účastník hlavního závodu, jedenáctiletý Jakub Hanáček (Gepardi), který doběhl za 41:01 na celkové 132. místě.

Průběžné pořadí v soutěži týmů je po zahajovacím závodě dost vyrovnané - průběžného vedení se ujal domácí tým JISVA Zlín (285,32 b), následovaný 2. týmem Titan Trilife (283,83) a 3. Sykora Running (272,11).

A teď já – po odstartování jsem se tradičně zdržel focením závodníků. Nějak se to startovní pole až moc natáhlo, tak jsem se chtěl rychle prodrat vpřed. Cesta rychle ubíhala, boty i na blátě držely, tak seběh k přeběhu přes cestu jsem vzal přímo samospádem a poté následoval běh po zánovním asfaltu k vodárně. Tempo se zdálo celkem dobré, ale po obrátce se mi soupeři přede mnou začali nečekaně vzdalovat. Nu což, hlavně vydržet. Ve zpátečním výběhu v terénu v lese jsem se trochu přiblížil a po výběhu z lesa přišel na řadu seběh na závěrečnou prodlouženou část. Podařilo se mi předběhnout jednu soupeřku a následoval obrat vlevo a doběh cca 300 m do kopce. Zde asi řada účastníků měla problém se znovu dát do tempa a říkali si, proč nám to Ti organizátoři udělali, ale po prvotním šoku jsem se vzpamatoval, předběhl ještě jednoho soupeře a do cíle jsem to už posledních pár metrů už dost tuhý jistil za 30:57 na celkovém 68. místě a 22. v kategorii muži 40 – 49 let.

Po doběhu hlavního závodu se uskutečnily závody dětí na kratších tratích a poté se závodníci před vyhlášením 3 nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích mohli občerstvit polévkou, která po výkonu přišla k chuti.

Dalším započítávaným závodem bude v sobotu 19. března ve Zlíně – Burešově 29. ročník Josefského běhu, který stejně jako Běh Jižními svahy připravuje Jirka Prokop se svým týmem. Výsledky a další informace o zlínském běžeckém seriálu najdete na www.behyzlin.cz