Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2016 - 10. závod: Silvestrovský běh - Zbyněk

3. 1. 2017

bz_10_1_p1320648.jpgZbyněk – po vynechání Štěpánského běhu jsem měl v plánu si jít poslední den v roce 2016 zaběhnout poslední 10. závod Zlínského běžeckého seriálu - Silvestrovský běh, zvlášť když jsem v předvečer závodu zjistil, že do 7 započítavaných závodů mi jeden chybí. Následný záchvat kašle ale odhodlání celkem dost nahlodal. Ráno jsem sbalil věci a celou dobu během cesty na místo startu u tenisových kurtů ve Zlíně – Vršavě jsem přemýšlel, jestli budu závodit nebo jen fotit.

Při bloumání sem a tam jsem na místě po 10 hodině zhlédl a nafotil závody dětí a mládeže na tratích 250, 500 a 1000 m. Okamžik rozhodnutí se blížil, tak zamotanou hlavu jsem snad ještě neměl….. no a najednou jsem byl v poslední chvíli přihlášený. V šatně jsem tak díky tomu v předzávodní euforii zaslechl rozhovor někde zpoza skříněk o nějaké závodní šílenosti – zaběhnout 7 maratonů za 7 dní a k tomu na 7 kontinentech. Zaběhnou maraton, během přeletu se v letadle vyspat a poté vyběhnou přímo z letadla na další maraton, ale to už na jiném světadíle. Už bych si myslel, že jsem se nejspíš přeslechl, ale protože to mluvil Petr Vabroušek, bude to opravdu pravda. Jak poté vysvětlil před vyhlášením, startuje se 23. ledna v Antarktidě, poté následuje Punta Arenas, dále Miami, Madrid, Marakeš, Dubai a celé to končí 30. ledna v Sydney.

Ale zpět k 6. ročníku Silvestrovského běhu, uspořádaného triatlonovým klubem Author Tufo Trilife Zlín. Rekordní počet 138 účastníků včetně 35 žen v 11:00 startovním výstřelem vypustila legenda kulturistiky Bohumil Divílek za jasného, ale mrazivého počasí s teplotou -4°C  na 10 km trať. Tu tvořil rovinatý 5 km obrátkový okruh se startem a cílem u tenisových kurtů ve Zlíně – Vršavě. Běželo se po cyklostezce na kraj Kostelce, kde závodníci zavítali celkem 2x.

Už během úvodního kilometru vznikla na čele vedoucí trojice ve složení Navrátil, Sedláček, Žaludek. Po 1. obrátce v Kostelci si trojice udržovala náskok cca 100 m na 4. Köglera a zbytek startovního pole. Vedoucí skupinka se čím dál více vzdalovala ostatním. K rozhodujícímu okamžiku závodu došlo po 2. obrátce v Kostelci, kdy zrychlil Navrátil a na jeho tempo zareagoval jen Sedláček. I ten ale během posledních 2,5 km začal zaostávat a s kontrolovaným náskokem 7 vteřin zvítězil Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) v čase 33:48 před Josefem Sedláčkem (AK Kroměříž) a třetím Přemyslem Žaludkem (BS Slopné), který doběhl do cíle za 34:18. Ostatní závodníci už dobíhali s výrazným odstupem, na 4. místo se propracoval Petr Vabroušek (Titan Trilife) – 36:28 a 5. místo obsadil Daniel Kögler (Valachbajk Team) – 36:31.

V závodě žen si po vítězství v Mikulášském a Štěpánském běhu pro další vítězství doběhla Jana Žaludková (BS Slopné), která s časem 39:23 obsadila celkové 21. místo s náskokem 1 minuty a 6 vteřin na 2. ženu Helenu Kotopulu (Moraviaman) – 41:29. Třetí doběhla Zuzana Koudelková (Báječné ženy v běhu) – 41:47, čtvrtou ženou v cíli byla Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 43:44 a pátá Tereza Hrbáčová (Zlín) – 44:38.

Já jsem se po opatrnějším začátku dostával do jakž takž závodního tempa a můžu poděkovat skupince, které jsem po 2. obrátce v Kostelci poslední 2,5 km visel očima na zádech a pomohla mi tak zrychlit. Do cíle jsem se dostal za 43:38 na celkovém 47. místě a 16. v kat. do 49 let. Nakonec jsem byl rád, že jsem běžel. I když bodový zisk nebyl takový, jaký bych si přál.

Po občerstvení první tři z každé kategorie a první muž a žena celkově převzali ceny z rukou Petra Vabrouška.

Kromě hlavního závodu si od 10 hodiny zazávodily také děti a mládež na tratích 250, 500 a 1000 m.

Nyní nás čeká krátká pauza a nový ročník běžeckého seriálu začne opět Během Jižními svahy v sobotu 11. února, přičemž vyhlášení konečného pořadí za rok 2016 proběhne tradičně v březnu po doběhu Josefského běhu.