Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2016 - 2. závod: Josefský běh - Zbyněk

22. 3. 2016

p1180418.jpgZbyněk – s vědomím, že na jarní klasiku – Josefský běh, se za mnou přijede osobně do Zlína podívat šéf našeho klubíku, jsem pár týdnů před termínem konání závodu zintenzivnil přípravu, jak jen to šlo. Průběžně zlepšující se mezičasy na tréninkových okruzích v lesích kolem Majáku vypadaly slibně, také objem krve a počet červených krvinek se dostal do normálu, virózy a nachlazení nikde, takže jsem v sobotu 19. března stál na svátek Josefa na startu 29. ročníku Josefského běhu pln očekávání.

Loňský účastnický rekord byl letos opět překonán, když na start 2. závodu Celoročního zlínského běžeckého seriálu od zahrádkářské kolonie na Burešově přišlo celkem 135 běžců, včetně 25 žen. Po 10 hodině vyběhli závodníci za oblačného počasí s teplotou 5°C na 10 km trať s převýšením cca 215 m. Po úvodním výběhu lesní pěšinou se pokračovalo po rovinaté lesní asfaltové cestě až k rozcestí Pod Štákovým vrškem a dále směrem na Příluky, kde po seběhu k obrátce s občerstvovanou u kapličky pokračovali závodníci stejnou trasou zpět do cíle. V první polovině závodu se na čele pohybovala 6-ti členná skupinka ve složení Hečko, Žaludek, Sedláček, Višněvský, Beníček a Hradil. V polovině prudšího stoupání po obrátce se odpoutala dvojice Hečko – Žaludek, 30 m zpět běžela další dvojice Sedláček – Višněvský a s větším odstupem zbytek startovního pole. Na konci stoupání u kapličky Martin Hečko (Valachbajk team) setřásl i posledního soupeře, postupně svůj náskok zvětšoval a v čase 34:06 zvítězil s náskokem 43 vteřin před Přemyslem Žaludkem (BS Slopné) – 34:49, který o 9 vteřin uhájil druhé místo před třetím Josefem Sedláčkem (AK Kroměříž) – 34:58. Jako čtvrtý za 35:17 doběhl Andrej Višněvský (FTVS UK) před pátým Matějem Beníčkem (KES BUK Team) – 36:00.

V ženské kategorii za 39:30 zvítězila celkově 21. Jana Žaludková (BS Slopné) s náskokem 24 vteřin před druhou ženou a současně vítězkou kategorie žen do 39 let Alenou Juřicovou (Vítkovice) -39:54. V pořadí třetí ženou byla Helena Kotopulu (Zorba team) – 41:55, čtvrtou Veronika Brázdová (Sykora Running) – 43:52 a 5. místo obsadila Petra Jenyšová (AK Zlín) – 44:48.

Vždycky si říkám, jestli je mi třeba s nejistým výsledkem fotit start a poté zběsile uhánět vpřed za ostatními. Nakonec si ale řeknu, že jo …..těch pár vteřin ztráty se při způsobu výpočtu bodového zisku z časové ztráty na vítěze na výsledku vlastně ani moc neprojeví. Úvodní kilometr – dva si průdušky zvykaly na poměrně chladný vzduch, ale pak se chytly a závod rychle ubíhal. V seběhu k obrátce se pár soupeřů kolem mě sice přehnalo, ale zpáteční cesta do poměrně prudkého kopce mi sedí a tak jsem se dotáhl zpět a získal i nějaký náskok na soupeře za mnou. Přes mraky začínalo prosvítat slunce, nějak se oteplilo a ptáci začali pěkně zpívat. Na jarní idylku a rozjímání ale nebyl čas, zezadu se ozýval dupot a cupitání, jak se na rovince a až mírném klesání soupeři zase přibližovali. Závěr byl rychlý, což mi moc nesedí a zezadu se cca 1,5 km před cílem přihnala Veronika Brázdová (Sykora Running). Naštěstí cca 500 m před cílem je krátký brdek, kde většinou dotahuju a získávám náskok na kolegy souputníky a pak stačí udržet tempo, zvládnout místy rozbahněný terénní seběh a vybrat zatáčku do cíle. Výsledný čas 43:46 byl o 3 minuty lepší než loni a stačil na celkové 52. místo a 15. v kategorii muži 39 – 49 let.

Po doběhu hlavního závodu uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho spolupracovníky se už za polojasného počasí závodníci mohli občerstvit polévkou a přitom shlédnout závody dětí na kratších tratích.

Po závodě tradičně proběhlo vyhlášení Zzlínského běžeckého seriálu za loňský rok, přičemž tým BS Slopné převzal na rok do svého držení putovní pohár pro nejlepší tým 2015.

Seriál bude pokračovat po delší pauze v sobotu 11. června ve Zlíně Lesní hodinovkou. Startovat se bude v 10 hodin od altánu U Spáleného dubu a trasa vede po vrstevnicovém kilometrovém okruhu v lese na kopci nad Lesní čtvrtí. Držitelem rekordu 17 980 m na této trati z roku 1996 je Martin Sadílek.

Do té doby se bude možné mimo jiné zúčastnit Festivalového zlínského půlmaratonu, který se poběží centrem Zlína 28. května (http://www.zlinskypulmaraton.cz/)

Výsledky a další informace o zlínském běžeckém seriálu najdete na www.behyzlin.cz

Další závody započítávané do seriálu 2016 :

1) Zlínská lesní hodinovka (Zlín, 11.6.)

2) Běh olympijského dne (Zlín, 22.6.)

3) Slopenská 10 (Slopné, 21.8.)

4) Strojařská desítka (Zlín, 10.9.)

5) Kovářská pětka (Zlín, říjen)

6) Mikulášský běh (Zlín – Příluky, 3.12.)

7) Štěpánský běh (Zlín – Příluky, 26.12.)

8) Silvestrovský běh (Zlín, 31.12.)

Fotogalerie ze závodu - Zbyněk 

Fotogalerie ze závodu - František