Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2016 - 6. závod: Strojařská desítka - Zbyněk

13. 9. 2016

p1300569.jpgZbyněk – v sobotu 10. září jsem si nemohl nechat ujít 33. ročník Strojařské desítky, která se běžela v domovském prostředí v lesích na kopci nad Zlínem. Po registraci na zahrádce Hospůdky U hřiba jsem si mohl dopřát luxusu – odskočit si ještě domů na WC, občerstvit se, přitom zkontrolovat rodinu atd. a honem na start, který byl z místa startu RZ Maják Barum Czech Rally Zlín nedaleko zastávky MHD č. 31. U Majáku. 6. závod zlínského běžeckého seriálu uspořádaný Jirkou Prokopem a jeho spolupracovníky přilákal v konkurenci jiných sportovních akcí v blízkém a dalekém okolí celkem 100 účastníků včetně 23 žen. Ti v 10 hodin vyrazili za krásného a nezvykle teplého počasí při 26°C na zvlněnou 10 km trasu s převýšením 115 m. Ta vedla po asfaltové cestě lesem k rozcestí U Boudy a dále směrem na Salaš, kde u závory před napojením na silnici spojující Malenovice a Salaš byla obrátka.

Už po náběhu do lesa po cca 500 m na čele vznikla vedoucí skupina, která na 6 km běžela ve složení Sedláček, Žaludek, Hečko, Šíbl a Merva. Sedláček udržoval svižné tempo, které se postaralo, že se skupinka dále redukovala až na vedoucí dvojici Sedláček – Žaludek. V krátkém táhlém stoupání před úsekem k Boudě se Sedláčkovi podařilo setřást i Žaludka a posledních 2,5 km už Josef Sedláček (AK Kroměříž) běžel osamocen, odstup navyšoval a s přehledem s náskokem 24 vteřin v čase 34:19 také jako první proběhl cílem u točny autobusu na Majáku. Za ním si druhé místo pohlídal Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 34:43 a třetí místo obsadil Martin Hečko (Valachbajk Team) – 34:57. Už s větší ztrátou doběhl 4. Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 35:36 a 5. se umístil Milan Merva (Vita Sana Klub) – 36:07.

Z žen byla s přehledem nejrychlejší celkově 20. Jana Žaludková (BS Slopné), která zvítězila v čase 41:40. Druhá se ztrátou 2 minut a 50 vteřin doběhla Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 44:30 před třetí klubovou kolegyní Mariou Sýkorovou – 45:24. Čtvrté místo získala Lucie Skřivánková (Freerun Zlín) – 45:59 a 5. doběhla Veronika Vavrušová (SK Březnice Ženy) – 46:57.

První kilometry byly celkem rychlé, ale i když se běželo cestou stíněnou stromy, brzy jsem si v tom horku připadal jako sušená švestka. No nic, na obrátce bývávala v minulých letech občerstvovačka, to vydržíš, pomyslel jsem si. Cca na 4,5 km jsem si mohl začít postupně prohlížet rychlejší soupeře, kteří po obrátce pospíchali do cíle. To já jsem obrátku teprve vyhlížel s přáním se něčeho napít. Obrátka – šok – nikde nic, no ještě že mám v kapse aspoň krizovou lahvinku. Na zpáteční cestě hlava chtěla ještě zrychlit, ale nebylo už z čeho. Celou dobu jsem běžel na max ve snaze díky trochu častějším tréninkům během léta vylepšit si svůj čas na této trati.

Poněkud nečekanou překážkou cca 500 m po obrátce se ukázal rozdrážděný roj sršňů, mezi kterými závodníci zdatně prolétli. S jedním jsem se taky potkal, ale než z toho něco mohlo být, byli jsme oba zase pryč. Takové štěstí bohužel neměli všichni závodníci a 2 museli být po několika zásazích ošetřeni přivolanou záchrankou.

V závěru jsem se cítil jako po maratonu pouští a už osamocen na nacvičený finiš nedošlo. Do cíle jsem dorazil v čase 42:41 na celkovém 27. místě a 11. v kategorii do 49 let.

Po doběhu hlavního závodu si na 50, 100 a 200 metrové trati zaběhaly děti. Zde jsme nasadili jako první Evu a do dalšího běhu Toma. Úsilí všech dětí bylo po proběhnutí cílem odměněno pytlíkem bonbónů. Poté, během zpracování výsledků se mohli všichni občerstvit a pojíst na zahrádce Hospůdky U hřiba a pak už z rukou organizátora Jirky Prokopa mohli první 3 běžci ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích převzít finanční ocenění.

Dalším, 7. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, je v sobotu 1. října Kovářská pětka ve svitovském areálu.