Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2016 - 7. závod: Kovářská pětka - Zbyněk

5. 10. 2016

bz_07_1_p1300967.jpgZbyněk – v sobotu 1. října jsem měl v plánu se ve Zlíně zúčastnit Kovářské pětky, která byla po loňské premiéře i letos zařazena do Zlínského běžeckého seriálu. Pár dnů před závodem jsem se ale přestal cítit OK, a tak jsem účast oželel a vyrazil do města aspoň omrknout atmosféru a pokud možno i něco nafotit. Nejdříve jsme ale během dopoledne v okolí zlínského baťova mrakodrapu okusili něco z programu Dne Zlínského kraje a poté se kousek přesunuli do prostor Kovárny VIVA a.s., kde probíhal Den řemesel. Zde bylo možné zajít na komentovanou exkurzi do výrobních prostor kovárny a hlavně tu bylo plno zajímavostí a soutěží pro děti. Ani jsme to všechno nestihli obejít, tak za rok první říjnovou sobotu tu budeme muset přijít hned ráno.

Součástí Dne řemesel byla i sportovní část – běhy pro děti a mládež a jako hlavní závod už zmiňovaný 4. ročník Kovářské 5, jejíž start byl s ohledem na pauzu mezi vlaky naplánován na 13:55. Za krásného počasí s letní teplotou 25°C vyběhlo na rovinatých 5 km s jediným výběhem z podjezdu pod železniční tratí celkem 117 závodníků včetně 37 žen. Po úvodní smyčce závodníci proběhli prostorem startu a cíle a pokračovali dále na okruh, který museli oběhnout 3x. Ten vedl po asfaltových a kostkových komunikacích bývalým svitovským areálem ulicí Šedesátou k Hlavníčkovu nábřeží podél Dřevnice a ulicí Devadesátou zpět.

Během prvního okruhu na čele vznikla vedoucí 5-ti členná skupinka ve složení Holoubek, Vabroušek, Hečko, Višněvský a Kögler. Do závěrečného 3. okruhu vbíhala už osamocená dvojice Vabroušek – Hečko a díky stupňujícímu tempu v čase 17:08 zvítězil Filip Vabroušek  (AK Zlín) o 7 vteřin před Martinem Hečkem (Valachbaj tým). Třetí za 17:28 s 20 vteřinovou ztrátou na vítěze proběhl cílem Andrej Višněvský (FTVS UK).

V kategorii žen za 20:03 zvítězila celkově 16. Jana Žaludková (BS Slopné) s náskokem 48 vteřin na druhou Lucii Javorovou (Valachbajk Team) – 20:51 a třetí se umístila Petra Jenyšová (KES BUK Team) – 21:21.

Letošním speciálním hostem, který se závodu také zúčastnil, byla reprezentantka zimních sportů Klára Křížová. Ta v rámci zpestření přípravy zaběhla čas 26:40 a obsadila celkové 83. místo.

Kromě závodníků, kteří absolvovali celý závod, byl závod vypsán i pro štafety, jejíž členové jako štafetový kolík předávali stylově kladívko.

Po dvouměsíční pauze celoroční seriál vyvrcholí v prosinci hned 3 závody. V pořadí 8. závodem bude v sobotu 3. prosince 29. ročník Mikulášského běhu na 10 km. Ten se poběží ve Zlíně – Příluku od fotbalového stadionu po asfaltových cestách v průmyslové zóně na obrátkovém rovinatém okruhu, ten závodníci absolvují 3x.

Do té doby si budeme moc ve Zlíně a okolí zazávodit hned na několika závodech :

• v sobotu 8. října na krosovém Běhu Kudlovské paseky (trať dlouhá 2, 4, 6, 8 a 10 km na okruhu dlouhém 2 km)