Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2016 - 8. závod: Mikulášský běh - Zbyněk

6. 12. 2016

p1310755.jpgZbyněk – během podzimu jsem toho zrovna moc nenaběhal, tak to na žádný „velký“ výkon při Mikulášském běhu, který se konal v sobotu 3. prosince, nevypadalo. Už ale bylo nutné opět protáhnout tělo, k čemuž 8. závod zlínského běžeckého seriálu nedaleko bydliště přímo vybízel.

Hory přes týden zasypal sníh, zato ve Zlíně z poprašku při teplotě lehce pod nulou zbyla jen místy namrzlá silnice. Tu ale slunko s blížící se hodinou startu naštěstí rozpustilo. Závodníci sice už netrpělivě přešlapovali na startovní čáře, ale ještě bylo nutné poblahopřát Jirku Prokopovi, dlouholetému organizátorovi nejen tohoto závodu a hlavnímu pořadateli zlínského běžeckého seriálu, dodatečně k jeho šedesátinám. Poté už mohlo lehce po 10 hodině za jasného počasí s teplotou 4°C vyrazit všech 143 účastníků včetně 23 žen na 10 km trať, která byla oproti loňsku prodloužena o 200 m, aby měřila přesně 10 km. Trasu se startem a cílem u fotbalového hřiště v Příluku tvořil rovinatý obrátkový okruh vedoucí po asfaltových cestách v průmyslové zóně na okraji Zlína a závodníci ho museli zaběhnout 3x.

Na čele závodu se rychle po 1,5 km na 1. obrátce vytvořila skupinka cca 6 běžců, která se po obrátce v polovině závodu zredukovala na čtveřici Sedláček, Šíbl, Žaludek, Kučera. Po 2/3 závodu do posledního okruhu už vbíhala jen trojice, když Kučera už nestačil tempu diktovanému po celou dobu Sedláčkem. V tomto složení trio za téměř ideálních podmínek, kdy jen po obrátce ve 2. polovině okruhu foukal lehký protivítr, vběhlo až do cílové rovinky. Zde nastoupil Přemysl Žaludek (BS Slopné) a po finiši zvítězil v čase 33:26 o 2 vteřiny před Radoslavem Šíblem (Ekodril Zlín) a Josef Sedláček (AK Kroměříž) si už dobíhal pro 3. místo v čase 33:36, 20 vteřin před 4. Petrem Kučerou (KES BUK Team).

Kategorii žen opět vévodila celkově 27. Jana Žaludková (BS Slopné), když se od počátku ujala vedení a v čase 38:40 jako první žena proběhla cílem s náskokem 1 minuty a 34 vteřin před 2. Zuzanou Kročovou (SK Hranice) – 40:14 a třetí Zuzanou Koudelkovou (Báječné ženy v běhu) – 42:02. Čtvrté místo udržela Věra Vystrčilová (KES BUK Team) – 43:12 o 7 vteřin před pátou zrychlující Veronikou Brázdovou (Sýkora Running).

Ani letos nechyběla na závodě světská bytost, když Mikuláš vyslal za Nebeskou jízdu svého zástupce – anděla - Zbyňka Šandu. Tak za rok snad bude Nebeská jízda kompletní.

Já jsem se po startu nikam moc nehnal, čekaje, co se bude dít. Soupeři, se kterými se poslední roky naháním byli nečekaně za mnou, asi na tom byli ještě hůře než já. Postupně mi klesal tlak v kotli, ale poslední 1,5 km za mnou začali soupeři zrychlovat a v cílové rovince z toho byla v závěru pěkná tlačenice. Díky tomu jsem vydoloval zbytky sil a do cíle jsem se dopracoval za 43:17 na 18. místě v kategorii do 49 let a celkově na 67. místě. Nakonec to zdá se dobře dopadlo a zbytky nachlazení jsem při závodě definitivně vypotil.

Po doběhu závodu se všichni mohli občerstvit a ohřát při polévce, zatímco proběhl závod dětí na 400 a 100 m. Poté už mohlo proběhnout vyhlášení těch nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích.

Na stejné trati se uskuteční v pondělí 26. prosince 27. ročník Štěpánského běhu uspořádaný rovněž Jirkou Prokopem. Bude to předposlední závod, na kterém bude možné získat body do celoroční zlínské běžecké soutěže. Celý seriál bude zakončen, tak jako celý letošní rok, poslední prosincový den 6. ročníkem Silvestrovského běhu na 10 km se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě.

Výsledky a další informace o zlínském běžeckém seriálu najdete na www.behyzlin.cz

Fotogalerie ze závodu