Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2016 - 9. závod: Štěpánský běh

26. 12. 2016

p1320140.jpgZbyněk – o vánočních svátcích jsem měl v plánu si zaběhat a zazávodit, ale plány mi zhatilo nachlazení. Tak jsem na Štěpána aspoň sjel do Příluk u Zlína omrknout, jak jsou na tom soupeři a přitom i zkusit něco vyfotit. Nachlazení a začínající chřipková epidemie se zřejmě podepsala na tom, že loňský účastnický rekord nebyl překonán, ale i tak měl 9. závod zlínského běžeckého seriálu slušnou účast. V pondělí 26. prosince dorazilo celkem 176 závodníků včetně 37 žen na 27. ročník Štěpánského běhu, který se běžel na stejné trati jako o 3 týdny dříve Mikulášský běh. Po 10 hodině vyběhli závodníci za oblačného počasí s teplotou 8°C od fotbalového stadionu na 10 km trať. Tu tvořil rovinatý obrátkový okruh vedoucí po asfaltových cestách v průmyslové zóně na okraji Zlína a závodníci ho museli zaběhnout 3x.

Už po 1. obrátce na 1,66 km vznikla vedoucí 4-členná skupinka ve složení Bitala, Navrátil, Merva a Žaludek. Bitala udržoval rychlé tempo, kterému po obrátce s náběhem do 2. kola stačil jen Navrátil. S několikametrovou ztrátou je stíhal osamocený Merva a za ním s malým odstupem Žaludek. Po obrátce v 1/2 závodu už Bitala běžel sám a ostatní běžci z vedoucí skupinky mezi sebou udržovali rozestupy na dohled pár desítek metrů. V posledním okruhu se rozestupy mírně zvětšovaly a v čase 32:43 zaslouženě zvítězil Václav Bitala (AK EZ Kopřivnice) s náskokem 40 vteřin před druhým Tomášem Navrátilem (Bike triatlon Morkovice) – 33:23. Třetí místo obsadil Milan Merva (Menugold) – 33:42. Čtvrté místo za čas 34:07 získal Přemysl Žaludek (BS Slopné), vítěz Mikulášského běhu. Páté místo pak s odstupem 1 minuty a 1 vteřiny udržel Josef Sedláček (AK Kroměříž) – 35:08.

V závodě žen se spolu držela dvojice Žaludková – Kotopulu, ale jen během prvního okruhu. Pak se zbavila i poslední soupeřky a v čase 39:01 celkově 25. Jana Žaludková (BS Slopné) s přehledem zvítězila. Za ní doběhla druhá, v kategorii ženy do 39 let první, Helena Kotopulu (Moraviaman) – 40:35. V pořadí třetí ženou v cíli byla Zuzana Kročová (SK Hranice) – 41:20, čtvrtá Koudelková Zuzana (Báječné ženy v běhu) – 41:25 a pátá Lucie Skřivánková (Freerun Zlín) – 44:09.

Uznání dále zaslouží 80-ti letý Alois Láznička (SKOB Zlín), který s časem 57:06 obsadil celkové 160. místo.

Po doběhu hlavního závodu, uspořádaného Jirkou Prokopem, následovaly závody dětí na kratších tratích a poté už mohlo proběhnout vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategorií.

Posledním letošním závodem zlínského seriálu, kde bude možné získat body do soutěže jednotlivců a týmů bude poslední den roku 2016 ve Zlíně Silvestrovský běh se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě. Závod dětí na kratších tratích startují od 10 hodin, hlavní závod na 10 km startuje v 11 hodin.