Jdi na obsah Jdi na menu
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz

Běhy Zlín 2017 - 11. závod: Štěpánský běh - Zbyněk

27. 12. 2017

sam_2419.jpgZbyněk – o vánočních svátcích na Štěpána v úterý 26. prosince jsem si odskočil do Příluk u Zlína, kde po necelých 3 týdnech na stejné trati jako Mikulášský běh uspořádal Jirka Prokop a jeho tým v pořadí 11. závod zlínského běžeckého seriálu – 28. ročník Štěpánského běhu.

Nedávný úbytek necelého půllitru krve jsem rychle doplnil vánočním cukrovím a dalšími dobrotami a tak v opět v plné síle jsem mohl za oblačného počasí s teplotou 3°C po 10 hodině vyběhnout ve startovním poli celkem 176 závodníků včetně 35 žen od fotbalového stadionu na 10 km trať. Tu tvořil rovinatý obrátkový okruh, který závodníci museli zaběhnout 3x. Po startu trasa vedla nejdříve po uzavřené silnici do průmyslové zóny a po odbočení z ní dále po asfaltce podél zahrádkářské osady a zpět.

Po 1. obrátce na cca 1,65 km byl na čele osamocen Libor Černocký (OOB TJ Slovan Luhačovice), za ním s cca 30 m ztrátou běžela skupinka ve složení Blaha, Beníček, Sedláček a Kubíček. Ve 2. polovině 1. okruhu ale Černockého doběhl Blaha, který už také jako první nabíhal do 2. okruhu. Po odbočení k zahrádkám už vedl o cca 30 m, stíhaný Černockým a s odstupem dalších cca 30 m tříčlennou skupinkou Beníček, Sedláček a Kubíček. Svůj náskok na čele Tomáš Blaha (AK Asics Kroměříž) stále zvyšoval a v čase 33:14 bezpečně zvítězil. Přesně s minutovou ztrátou za 34:14 doběhl Libor Černocký (OOB TJ Slovan Luhačovice). Ten o 6 vteřin udržel 2. místo i přes zrychlující tempo Matěje Beníčka (KES BUK TEAM) – 34:20, který se během závěrečného kilometru odpoutal od skupinky pronásledovatelů. Celkové 4. místo obsadil Josef Sedláček (AK Kroměříž) se stejným časem 34:30 stejně jako 5. Jiří Kubíček (Mattoni Freerun Zlín).

V závodě žen způsobem start cíl s velkým náskokem s časem 40:28 zvítězila celkově 37. triatletka Helena Kotopulu (Moraviaman), účastnice Ironmana 2017 na Hawaii. Za ní postupně dobíhaly jednotlivě závodnice z kategorie žen do 39 let – jako 2. se ztrátou 4 minut a 3 vteřin Magdaléna Juziková ze Zlína – 44:31, třetí Adriana Slaníková (Moravská Slávia Brno) – 45:22, čtvrtá Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 46:16 a celkově 5. ženou byla vítězka kategorie ženy nad 40 let Lucie Zikmundová (AK Zlín) – 47:37.

Díky početnému a nataženému startovnímu poli se mi dařilo pomalu postupně předběhnout pár soupeřů, zvlášť když mě jako ozvěna mých kroků ve 2. a 3. kole před sebou tlačil jeden ze soupeřů. Oproti Mikuláši  výsledný čas  43:08 o15 vteřin horší stačil na celkové 60. místo a 25. v kat. 40-49 let.

Uznání zaslouží nejstarší účastník, 81-ti letý Alois Láznička (SKOB Zlín), který s časem 58:55 obsadil celkové 165. místo. Oproti němu byl nejmladším účastníkem 12-ti letý Štěpán Riessler (JISVA Zlín), který s časem 1:14:18 uzavíral startovní pole.

Po doběhu hlavního závodu následovaly závody dětí na kratších tratích a poté už mohlo proběhnout vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategorií.

Posledním letošním závodem zlínského seriálu, kde se rovněž chystám, bude poslední den roku 2017 ve Zlíně Silvestrovský běh se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě. Závody dětí na kratších tratích začínají od 10 hodin, hlavní závod na 10 km startuje v 11 hodin.