Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2017 - 12. závod: Silvestrovský běh - Zbyněk

31. 12. 2017

p1880451.jpgZbyněk – poslední den v roce je pro mě místo účasti na Silvestrovské etapě Lysa cupu po přesídlení do Zlína ve znamení účasti na Silvestrovském běhu započítávaného do zlínského běžeckého seriálu. Cestou k zastávce autobusu MHD jsem při klouzačce na ušlapaném sněhu napitého vodou znejistěl a v poslední chvíli si tak raději zasprintoval zpět domů pro nesmeky. Po této neplánované rozcvičce jsem dorazil na místo prezentace v tenisovém klubu ve Zlíně – Vršavě včas tak, abych po 10 hodině stihl nafotit závody dětí.

Deštivé počasí s teplotou 3°C neodradilo v neděli 31. prosince od účasti na posledním letošním 12. závodě seriálu celkem 95 závodníků včetně 16 žen.  Ty na 10 km trať 7. ročníku závodu, uspořádaného triatlonovým klubem Titan Trilife Zlín, odstartovala legenda kulturistiky Bohumil Divílek. Trasu tvořil 2 x rovinatý 5 km obrátkový okruh se startem a cílem u tenisových kurtů, odkud se běželo po cyklostezce na kraj Kostelce a zpět.

Díky nočnímu dešti ze sněhové nadílky z 29. prosince nezbylo téměř nic, takže se běželo po holém asfaltu. Při závodě dětí bohužel ještě pršelo, ale před startem hlavního závodu před 11 hodinou déšť přešel v mrholení, které sice v závěru opět přešlo do drobného deště. Od startu tempo určoval Tomáš Navrátil, kterému, i když po týdenní pauze po nemoci, stačil pouze Přemysl Žaludek. Po 1. obrátce na 2,5 km už tato dvojice měla náskok cca 50 m na skupinku čtyř pronásledovatelů ve složení Filip Václavík, Jiří Kubíček, Svatopluk Janečka a Bronislav Matouch. Na konci 1. okruhu po 5 km už měl Navrátil na Žaludka náskok několik metrů a po zrychlení ve 2. kole náskok ještě rychle zvětšoval.  Ze čtyř členné stíhací skupinky, která po 5 km ztrácela na vedoucí dvojici už cca 1 minutu, ve druhé polovině odpadl a závod nedokončil Filip Václavík (Titan Trilife). Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) si nakonec v klidu osamocen v čase 33:26 s 76 vteřinovým náskokem doběhl po letech 2015 a 2016 pro 3. vítězství v řadě na tomto závodě. Rovněž Přemysl Žaludek (BS Slopné) si s přehledem pohlídal 2. místo, když do cíle doběhl za 34:42 s náskokem 1 minuty a 44 vteřin před 3. Svatoplukem Janečkou (Zlín). Ten v závěru utekl svým 2 soupeřům, přičemž na závodech zlínského běžeckého seriálu se objevil po dvouleté pouze od roku 2016 až do posledního závodu roku 2017. O čtvrtém místě rozhodl až těsný závěrečný finiš, ve kterém byl o vteřinu rychlejší Bronislav Matouch (JISVA Zlín) – 36:50 před pátým Jiřím Kubíkem (Mattoni Freerun Zlín) – 36:51.

V závodě žen si pro vítězství stylem start – cíl za 43:33 doběhla celkově 25. Kristýna Čablová (AK EZ Kopřivnice) z Kopřivnice s náskokem 2 minut a 11 vteřin před 2. Veronikou Brázdovou z Kroměříže (Sýkora Running) – 45:44. Celkově třetí ženou v cíli byla Tamara Sichálková (Mattoni Freerun Zlín) - 49:46), 4. Lucie Friedlaenderová (Zlín) – 50:12 a 5. Lucie Zikmundová (AK Zlín) - 51:44.

Já jsem tentokrát předal foťák, takže jsem nemusel dohánět ztrátu, když startovní foto a další až do mého doběhnutí do cíle pořizoval Bob Komín. Nějakou chvíli jsem se tak po startu pohyboval více vpředu než obvykle, než mě předběhlo pár soupeřů a na 2 km i první žena. Díky účasti na Štěpánském běhu a oproti nachlazené loňské účasti jsem čekal lepší výsledek, ale během závodu to byl celkem boj s nejen těžkými nohami a stahujícími čapáky nasáklých vodou. Během 2. kola mě tak předběhla 4-členná skupinka. Naštěstí za mnou už byla větší díra, která se sice v závěru zmenšila, ale do cíle jsem mohl dorazit udržovacím tempem za 44:22 na celkovém 29. a v kategorii 12. místě.

Kromě hlavního závodu si od 10 hodiny zazávodily také děti a mládež na tratích 250 a 500 m :

Žáci ročník 2008:       1. Jakub Orsava

Žákyně ročník 2008: 1. Monika Železníková

Žáci ročník 2011:       1. Filip Orbes, 2. Libor Železník, 2. Oskar Bursa

Žákyně ročník 2011: 1. Sára Škubalová

Po občerstvení následovalo vyhlášení 4 mužských a 2 ženských kategorií a poté se účastníci rozešli k domovům vstříc vítání rychle se blížícího nového roku.

Výsledky a další informace o zlínském běžeckém seriálu najdete na www.behyzlin.cz

 

Fotogalerie ze závodu BK + ZR

 

Nyní nás čeká krátká pauza a nový ročník zlínského běžeckého seriálu začne opět Během Jižními svahy v sobotu 10. února, přičemž vyhlášení konečného pořadí za rok 2017 proběhne tradičně v březnu po doběhu Josefského běhu