Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2017 - 3. závod: Josefský běh - Zbyněk

22. 3. 2017

bz_2017_03_1_p1330180.jpgZbyněk – jedním z mých oblíbenějších závodů, Josefským během, pokračoval v sobotu 18. března zlínský běžecký seriál 3.závodem. Letošní konec zimy byl nějak více zavirovaný než obvykle, a tak jsem po 3 týdnech horkotěžko vylovil běžecké boty z botníku a vyrazil vyběhat aspoň nějaké ty body.

Příjemné předjarní počasí bohužel nevydrželo a účastníci se sjížděli do Zlína k zahrádkářské kolonii na Burešově na vršku nad městem za mírného deště, který vystřídal ranní dešťové a i sněhové přeháňky. Déšť neustával, a tak vyběhlo v 10 hodin za teploty 5°C celkem 116 závodníků včetně 25 žen na 10 km trať ze startu přesunutého o 50 m až ke klubovně zahrádkářů, kde je tradičně zázemí závodu.

Po 200 m rovince následoval kluzký rozbahněný výběh na mírně zvlněnou lesní asfaltovou cestu vedoucí až k rozcestí Pod Štákovým vrškem a dále směrem na Příluky. Brzy se vytvořila vedoucí čtveřice  Žaludek, Sedláček, Jasenský a Šíbl. Žaludek poté nastoupil a vytvořil si menší náskok. Při seběhu k obrátce v Příluku u kapličky ale zvolnil a čtveřice se opět seběhla, zatímco zbytek startovního pole už výrazněji ztrácel. Za obrátkou s občerstvovačkou ale opět  Žaludek nastoupil a stále držel rychlé tempo, kterému pod vrcholem jako první už nestačil Šíbl a ztrácel 30 m. Přemysl Žaludek (BS Slopné) se poté zbavil i zbylých soupeřů a s přehledem si doběhl v čase 35:08 pro vítězství o 29 vteřin před druhým Josefem Sedláčkem (AK Kroměříž) – 35:37, třetím Lukášem Jasenským (Titan Trilife) – 35:51, čtvrtým Radoslavem Šíblem (Ekodril Zlín) – 36:55 a pátým Jiřím Kubíčkem (Freerun Zlín) – 37:26.

Závod žen rychle rozběhla Žaludková, vědoma si silné soupeřky Juřicové, která ještě na otočce byla nedaleko za ní. Náskok se Janě Žaludkové (BS Slopné) podařilo zvýšit až ve 2. polovině závodu a v klidu si tak doběhla pro vítězství za 40:41 na celkovém 23. místě. Druhá doběhla za 44 vteřin Alena Juřicová (Vítkovice), zatímco závodnice na dalších místech už dobíhaly s větší ztrátou : třetí Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 45:47, čtvrtá Veronika Jínková (Freerun Zlín) – 46:47 a pátá Tereza Hrbáčková (za sebe) – 47:05.

Po rychlejším začátku v zápalu boje o výhodnější pozici při náběhu na terénní klouzačku a náběhu na asfaltku jsem dál po zbytek závodu běžel jen údržbu. I tak to celé rychle uběhlo a zbýval už jen krkolomný seběh po blátě do cíle. Trochu inspirován shlédnutím pátečního tréninku dětí, které se bez zábran rozbíhaly přeskočit překážku, kterou snad ani neměly šanci přeskočit, jsem to pustil z kopce dolů. Najednou jsem začínal předbíhat soupeře, kteří byli očividně opatrnější. Navíc se mi o kus dále přímo k nohám složil další soupeř. Díky tomuto závěru jsem do cíle doběhl na celkovém 57. místě a 19. v kategorii. Čas 46:57 byl tak o 3 minuty horší než loni a než jaký jsem původně plánoval.

Po doběhu hlavního závodu uspořádaného Běhy Zlín, z.s. včele s Jirkou Prokopem se závodníci mohli občerstvit polévkou a poté už mohlo proběhnout tradiční vyhlášení zlínského běžeckého seriálu za loňský rok. Kromě vítězů ve 4 mužských a 2 kategoriích žen tým BS Slopné převzal na rok do svého držení putovní pohár pro nejlepší tým 2016.

Seriál bude pokračovat za dva měsíce v sobotu 20. května ve Zlíně Lesní hodinovkou. Startovat se bude v 10 hodin od altánu U Spáleného dubu a trasa vede po vrstevnicovém kilometrovém okruhu v lese na kopci nad Lesní čtvrtí. Držitelem rekordu 17 980 m na této trati z roku 1996 je Martin Sadílek.

Další podrobnosti, informace o seriálu, pravidla, propozice jednotlivých závodů, historii a vše potřebné najdete na webových stránkách této soutěže na www.behyzlin.cz