Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2017 - 5. závod: Běh olympijského dne_Zbyněk

26. 6. 2017

p1340780.jpgZbyněk - ve středu 21. června, díky startu 31. ročníku Běhu olympijského dne až v 18:00, jsem v práci bouchnul přesčas a poté pospíchal na nedaleké místo akce – na stadion Mládeže v centru Zlína. Zde se obdobně jako v dalších městech běželo na památku vzniku novodobého olympijského hnutí a založení Mezinárodního olympijského výboru 23. června 1894. Současně účastníci částí startovného přispěli na podporu sportovní činnosti dětí.

Ve Zlíně se tento závod na 5 km, uspořádaný spolkem Běhy Zlín v čele s Jirkou Prokopem, koná už tradičně na 400 metrovém tartanovém oválu, a jak se už také stává tradicí, opět za letního počasí s teplotou 28°C. Na startu v pořadí 5. závodu započítávaného do zlínského běžeckého seriálu se sešlo celkem 114 běžců včetně 22 žen.

Startovní pole bylo z důvodu počtu startujících rozděleno do 2 rozběhů. V tom prvním byli převážně Ti více trénovaní a rychlejší. První kola odtáhl Filip Vabroušek, poté se ale do čela dostala a tempo udávala dvojice Kalenda – Navrátil. Postupně se všem vzdalovali a brzy bylo téměř jisté, že jen mezi nimi se bude rozhodovat o vítězi. Takto to vypadalo po zbytek závodu, kdy Kalenda následovaný Navrátilem stále držel rychlé tempo a o vítězi se tak po 12,5 kolech rozhodovalo až v samotném závěru. V němž měl více sil a za 16:07 zvítězil Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) o vteřinu před Janem Kalendou (Zlín). Po 2. rozběhu, občerstvení závodníků a zkompletování výsledků mohlo dojít na vyhlášení. Třetího nejlepšího času 16:44 dosáhl Tomáš Blaha (AK Kroměříž), 4. doběhl Filip Vabroušek (AK Zlín) – 17:05 a 5. místo obsadil Filip Václavík (Titan Trilife) – 17:21.

Nejrychlejší ženou s časem 21:34 byla celkově 42. Lucie Javorová (Valachbajk Team) z 2. rozběhu. Druhá doběhla Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 21:51, 3. Veronika Jínková (Mattoni FreeRun Zlín) – 22:41, 4. Lenka Toralová (-) – 22:43 a 5. Mária Sýkorová (Sýkora Running) – 22:44.

Pro lepší světelné podmínky pro focení jsem se rozhodl startovat až ve 2. rozběhu. Po startu to napálila Lucka Javorová. Říkal jsem si, že ji „pomůžu“ a také ve snaze vylepšit si čas, jsem se rychle prodral do čela a to tak, že 3. kolo jsem dokonce absolvoval na 1. pozici.  V takové situaci jsem teda už hodně dlouho nebyl. Z toho šoku a postartovní euforii jsem už na začátku ztratil přehled, které kolo vlastně běžím. Tak jsem běžel, jak to šlo za stálého vyhodnocování, v kolikátém kole to asi jsem. Úvahu, že konečně zbývá poslední kolo, podpořil zrychlující soupeř.  Tak jsem vydoloval zbytky sil a cílem proběhl v čase 21:16 na 6. místě 2. rozběhu. Pro jistotu jsem ale absolvoval ještě 1 okruh, i když to už byl takový běh jakoby těsně před kolapsem. Po kompletaci výsledků z toho bylo 14. místo v kat. 40-49 let a 38. místo celkově. No, díky tréninkovému mezičasu byly očekávání možná o chlup větší, než zlepšení o 20 vteřin, ale za rok si asi pro jistotu k trati postavím počítadlo.

Vítězové jednotlivých kategorií :

Muži do 39 let: 1. Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) - 16:07, Muži do 49 let: 1. Tomáš Blaha (AK Kroměříž) - 16:44, Muži do 59 let: 1. Josef Gargulák (BS Slopné) -19:10, Muži nad 60 let: 1. Bohumil Holeš (JISVA Zlín) - 21:50, Ženy do 39 let: 1. Lucie Javorová (Valachbajk Team) - 21:34, Ženy nad 40 let: 1. Lada Vaněčková (BS Slopné) 23:01

Po závodě bylo pro závodníky tradičně připraveno občerstvení a díky měření čipovou technologií si účastníci opět mohou porovnat mezičasy své a soupeřů na jednotlivá kola.

Další podrobnosti, informace o seriálu, pravidla, propozice jednotlivých závodů, historii a vše potřebné najdete na webových stránkách této soutěže na www.behyzlin.cz

Po letní prázdninové pauze bude seriál pokračovat v neděli 13. srpna 13. ročníkem krosové Slopenské desítky.