Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2017: 1. závod: Běh Jižními Svahy_Zbyněk

12. 2. 2017

p1320853.jpgZbyněk – tak a opět nám to začalo - několik týdnů po Silvestru se v sobotu 11. února sešli běžci na kopci na okraji zlínského sídliště na prvním závodě dalšího - 34. ročníku zlínského běžeckého seriálu. I přes doznívající chřipkové období a očekávanou zledovatělou trať na 25. ročník Běhu Jižními Svahy přišlo celkem 117 závodníků, včetně 21 žen. Nechyběl mezi nimi i Petr Vabroušek, který jak vidno se rychle zotavil z  úspěšného startu na vytrvalostní akci 7 maratonů během 7 dnů na 7 kontinentech konající se během posledního lednového týdne.

Už cestou k prezentaci a hlavně při předstartovním rozbíhání po zledovatělém sněhovém povrchu v lese bylo jasné, že ten, kdo si přibalil tretry nebo nesmeky, získá v závodě citelnou výhodu. Po 10 hodině bylo odstartováno a všichni za oblačného počasí s teplotou +5°C vyběhli vstříc nástrahám 6,8 km dlouhé trati s převýšením cca 90 m. Ta vedla po chodníku kolem točny Kocanda do lesa a dále přes silnici Zlín – Kostelec po modré turistické značce asfaltkou pokryté zmrzlým a zledovatělým sněhem k vodojemu a zpět. Stejně jako poslední 2 roky byla trasa prodloužena o smyčku s delším seběhem a závěrečným mírným stoupáním od 2. segmentu. Na ledovém lesním úseku a klesání k přeběhu přes silnici všem výrazně poodběhl Libor Černocký (OB Luhačovice). Svůj 100 m náskok udržel i po obrátce a ve zpětném výběhu v lese svůj náskok ještě zvýšil. S časem 24:07 s přehledem a náskokem 29 vteřin zvítězil před Jiřím Klementem (Dressme.cz) - 24:36 a třetím Radoslavem Šíblem (Ekodril Zlín) - 24:47. Čtvrtý doběhl Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team) - 24:50 a pátý se umístil vítěz kategorie muži 40-49 let Přemysl Žaludek (BS Slopné) - 26:01.

Mezi ženami se větší drama nekonalo - jasně zvítězila celkově 28. Jana Žaludková (BS Slopné) za rovných 30 minut, když 2. žena doběhla se ztrátou 3 minut a 38 vteřin Petra Koporová (JISVA Zlín) - 33:38, třetí Tereza Hrbáčová (Zlín) - 33:46, čtvrtá Tereza Doleželová - 34:04 a pátá Iva Burešová - 34:12 (obě Rozběháme Uh. Hradiště).

Nejmladším účastníkem byl 9-ti letý Jindřich Hanáček ml. (Gepardi), který doběhl na 115. místě za 48:08.

Po startovním výstřelu jsem jako vždy udělal několik fotek řítícího se davu, odevzdal foťák okolostojícím a vydal se na stíhačku. Díky vydatné sněhové nadílce na přelomu ledna a února, následnému oteplení a opětovnému ochlazení a představě, jaký asi bude povrch trasy, jsem se naštěstí pár dnů před závodem začal poohlížet po nesmecích. Díky nim boty držely téměř jako přibité, tak jsem se rychle prodíral více dopředu, v lese na ledě a seběhu k cestě jsem si to doslova užíval mezi ostatními středem po ledě, když ostatní cupitali po krajích po měkčím sněhu. Na místy dost kluzkému povrchu došlo i k několika pádům, naštěstí v nejhorším případě jen s odřeninami. Pak už to byla údržba, bohužel mi chyběly v tom mrazu během posledních týdnů tréninkové rychlé kilometry. Ve zpátečním lesním výběhu po ledě jsem díky lepšímu obutí získal další 3 místa, v závěrečném seběhu po asfaltu jsem sice 2 opět na chvíli ztratil. Už jsem se začal lámat, ale posledních 200 m bylo opět po chodníku do kopce a naštěstí pro mě na zmrzlém sněhu. Do cíle jsem dorazil v čase 30:59 na celkovém 37. místě, v kategorii muži 40-49 let na místě 10.

Po doběhu hlavního závodu, uspořádaného Běhy Zlín, z.s. včele s Jirkou Prokopem, si zazávodily děti a mládež na kratších tratích a zbývalo už jen vyhlášení 3 nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích. Pro všechny zúčastněné bylo připraveno tradiční občerstvení čajem a polévkou, která po výkonu přišla k chuti.

Dalším, 2. závodem, bude v neděli 12. března 1/2 maraton ve Zlíně v Přílukách.

Vyhlášení konečného pořadí 2016 (3. nejlepších z každé kategorie a první 3 týmy) proběhne tradičně po doběhu Josefského běhu, který bude 3. závodem v sobotu 18. března ve Zlíně.

Další závody započítávané do seriálu 2017 :

1. Sri Chinmoy 1/2 maraton (Zlín – Příluky, 12.3.)
  2. Josefský běh (Zlín - Burešov, 18.3.)
  3. Zlínská lesní hodinovka (Zlín, Lesní čtvrt – Spálený dub, 20.5.)
  4. Běh olympijského dne (Zlín, Stadion Mládeže, 21.6.)
  5. Slopenská 10 (Slopné, 13.8.)
  6. Strojařská desítka (Zlín, ul. K Majáku 9.9.)
  7. Sri Chinmoy 1/2 maraton (Zlín – Příluky, září)
  8. Kovářská pětka (Zlín, svitovský areál, 7.10.)
  9. Běh přes valašské kotáry – městský běh Zlínem (Zlín – náměstí Míru, říjen)
  10. Mikulášský běh (Zlín – Příluky,fotbalové hřiště, 9.12.)
  11. Štěpánský běh (Zlín – Příluky,fotbalové hřiště, 26.12.)
  12. Silvestrovský běh (Zlín, tenisový areál Vršava, 31.12.)

Další podrobnosti, informace o seriálu, pravidla, propozice jednotlivých závodů, historii a vše potřebné najdete na webových stránkách této soutěže na www.behyzlin.cz