Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2017: 10. závod: Mikulášský běh - Zbyněk

14. 12. 2017

sam_2156.jpgZbyněk – přesně po týdnu od běhu do Pusteven jsem v sobotu 9. prosince opět obul běžecké boty a vyrazil na 10. závod zlínského běžeckého seriálu – jubilejní 30. ročník Mikulášského běhu uspořádaný Jirkou Prokopem s pomocí jeho týmu v Příluku u Zlína. Na rozdíl od silového běhu ve sněhu to tak tentokrát byl „sprint“ po mokrém rozmrznutém asfaltu, protože po oteplení ze sněhové nadílky z 30.11. nezůstalo zhola nic.

Celkem 137 účastníků, včetně 23 žen a jednoho Mikuláše vyběhlo po 10:20 hod. od fotbalového hřiště za oblačného až polojasného počasí s teplotou 2°C na 10 km trať. Ta se skládala z obrátkového rovinatého okruhu, vedoucího nejdříve po uzavřené silnici do průmyslové zóny a po odbočení z ní dále po asfaltce podél zahrádkářské osady. Okruh závodníci běželi celkem 3x, přičemž ve 2. polovině okruhu to bylo lehce proti větru.

Po tradičním odfocení startu, které se mi s náhradním foťákem bohužel nepovedlo, následoval stíhací běh nečekaně hladce, ale jen do 1 kilometru, když jsem dost citelně narazil na své limity. Pár soupeřů mě tak opět předběhlo a zbytek závodu jsem pokračoval víceméně sám, což bylo cítit hlavně ve 2. polovině okruhu proti větru. Hnán soupeři jsem ale do cíle dorazil oproti loňsku v lepším čase 42:53 na celkovém 60 a v kategorii 18. místě.

Po 1. obrátce na cca 1,65 km se na čele vytvořila vedoucí 6-ti členná skupinka. Tempo udával Tomáš Navrátil, za ním byli srovnáni Libor Černocký, Jiří Matoušek, Jan Kolárik, Radoslav Šíbl a Přemysl Žaludek. Během závodu jsem ještě stačil zaznamenat, že po 3. obrátce v polovině závodu na 5 km všem odskočila dvojice Navrátil – Černocký. Co se dělo potom se mi už nějak ztrácí, protože jsem měl starost sám se sebou. Po 4. obrátce už do posledního kola jako první vbíhal osamocen Tomáš Navrátil (AK Kroměříž), vytvořil si menší náskok a v čase 32:43 bezpečně zvítězil o 12 vteřin před Jiřím Matouškem (Senička) – 32:55, který se v závěru dostal před 3. Libora Černockého (OOB TJ Slovan Luhačovice) – 33:00. Na celkovém 4. místě doběhl Jan Kolárik (Edhouse.cz) – 33:34 a 5. Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 33:41.

I tentokrát Jirka Prokop na start přivedl další sportovní osobnost. Když nebudeme jmenovat ty, které na naše závody opakovaně chodí, tentokrát startovní pole obohatila Jana Knapová z Pardubic -česká reprezentantka v orientačním běhu, účastnice Světového poháru a mistrovství světa v orientačním běhu (2. ze závodů štafet na juniorském mistrovství světa 2010 v Dánsku, 2. místo za MS 2015 ve Skotsku a 4. místo ve sprintových štafetách letos na MS v Estonsku). Ta se také při neúčasti Jany Žaludkové od startu ujala vedení, když druhá běžela s odstupem několika vteřin Zuzana Kročová. Svůj náskok si Jana Knapová (Alfa tri team) pohlídala a jako celkově 28 za 39:05 také zvítězila. Se ztrátou 10 vteřin druhá doběhla Zuzana Kročová (SK Hranice), 3. ženou v cíli byla Věra Vystrčilová (KES BUK Team) – 44:26, 4. Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 44:51 a 5. Aneta Matulíková (SKOB Zlín) – 45:48.

Kromě závodu na 10 km si před hlavním závodem zazávodil dorost na 1 okruh a po hlavním závodě i děti na kratších tratích. Po občerstvení polévkou už mohlo proběhnout vyhlášení těch nejlepších ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích.

Ani letos nezklamal Zbyněk Šanda (Nebeská jízda), který celý závod odběhl coby Mikuláš v rychlém tempu a s kompletní výbavou.

Na stejné trati se uskuteční v úterý 26. prosince 28. ročník Štěpánského běhu uspořádaný rovněž Jirkou Prokopem. Celý seriál bude zakončen, tak jako celý letošní rok, poslední prosincový den 7. ročníkem Silvestrovského běhu na 10 km se startem a cílem u tenisových kurtů na Vršavě.

Podrobnosti, informace o seriálu, pravidla, propozice jednotlivých závodů, historii a vše potřebné najdete na webových stránkách této soutěže na www.behyzlin.cz 

 

Fotogalerie ze závodu ZR