Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhy Zlín 2017: 6. závod - Slopenská desítka - Zbyněk

15. 8. 2017

p1350969.jpgZbyněk - další akcí s dlouhodobě plánovanou účastí byl v neděli 13. srpna 13. ročník běžeckého krosu pod názvem Slopenská desítka.  Po prázdninové pauze se ve Slopném u Luhačovic opět sešli účastníci zlínského běžeckého seriálu na v pořadí 6. závodě. Oproti ostatním závodům se zde mohli potkat s novými soupeři, protože závod je od roku 2014 zařazen do MARATONSTAV českého poháru v běhu do vrchu.

Po příjezdu busem na místo nezbývalo moc času a necelá půlhodinka do startu rychle utekla. Ve 13:30 do závodu na 10 km s převýšením 380 m, pořádaného Miroslavem Švihelem,  od kostela odstartovalo za slunečného počasí s teplotou cca 20°C celkem 122 běžců včetně 32 žen. Startovní pole se začalo natahovat a trhat krátce po startu, když po krátké rovince se silnice v zatáčce na výběhu z obce poprvé citelně zvedla. Poté už v mírnějším sklonu, na bočním větru, pokračovala loukou až na 1,5 km na kraj lesa nad obcí. Poté silnice přešla v polní cestu a po náběhu do lesa do terénu následoval prudší výběh až na 2,5 km. Dále se běželo členitým terénem, kdy po sérii krátkých mírných výběhů a seběhů závodníci vystoupali  na nejvyšší bod závodu (630 m n.m.) na 4. km. Po prudším 300 m seběhu trasa mírně klesala až na 6. km a poté následovalo několik krátkých, ale prudších stoupání. Poslední bylo na 7. km a odtud se už jen sbíhalo do cíle, nejdříve stále v lese na 8. km, kde se trať opět napojila zpět na úvodní polní a následně asfaltovou cestu.

Během závodu běžela na čele na dohled čtveřice závodníků, ale do cíle na fotbalovém stadionu TJ Sokol Slopné nedaleko místa startu jako první s bezpečným náskokem 29 vteřin za podpory diváků doběhl a s časem 37:26 zvítězil Jan Kalenda (AK Zlín). Rekord trati 36:01 od Pavla Hrdiny (AK Perná) z roku 2014 tak nebyl ohrožen. Druhý v cíli byl Ondřej Horák (Fortex Moravský Beroun) – 37:55, třetí Libor Černocký (OOB TJ Slovan Luhačovice) – 38:12, čtvrtý Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) – 38:32 a jako pátý už s větším odstupem doběhl Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 39:30.

Kategorie žen měla o něco jednoznačnější průběh – v čase 44:25 zvítězila bez 4 vteřin s 2 minutovým náskokem celkově 19. Adéla Esentierová. Za svým loňským rekordem trati 44:06 zůstala jen o 19 vteřin. Nutno zmínit, že v nohách už měla, stejně jako někteří další běžci, dopolední Cenu SK Valašského království na 6,8 km, která se běžela ve Frenštátě p.R. 3 hodiny před startem Slopenské 10.  Druhá finišovala Jana Žaludková (BS Slopné) – 46:21, krátce nato třetí Marie Delingerová (Fortex Moravský Beroun) – 46:33, čtvrtá Svatava Řechková (Oxygen Příbram) – 51:55 a pátou ženou v cíli byla Mária Sýkorová (Sykora Running) – 52:15.

Letní posílenou přípravu mi sice zhatil nějaký obounohý zánět okostice či co, ale aspoň jsem i díky dětem po letech oprášil jízdu na kole a místo přídavného běžeckého tréninku začal objevovat krásu jízdy na MTB v lesích okolo bydliště. Chvíli po startu to vypadalo dobře, když ztrátu při focení jsem rychle smazal a prokousal se víc dopředu. V následném táhlém stoupání k lesu to ale moc netáhlo a stále jsem čekal a doufal, kdy se dostanu do tempa. I v sebězích to šlo nějak ztuha a v padáku mezi balvany po 4 km se přes mě přehnalo několik soupeřů. Nakonec jsem se jakž takž rozběhl a v posledních 2 krátkých, ale prudších výbězích jsem se k nim opět přiblížil. Zde se mi podařilo aspoň předběhnout pořadatele Miroslava Śvihela a o kus dále v seběhu po asfaltu 1,5 km před cílem dalšího soupeře. Nohy už ani nešlo zastavit a chodidla začaly pálet, jak se při tření z kopce v botě rozpálily snad do běla. Chvilku to vypadalo, že bych se mohl dotáhnout ještě na Ondřeje Pokludu, ale už jsem měl dost a do cíle tak dorazil až 20 vteřin za ním v čase 50:25 na celkovém 49. místě a 14. v kategorii.  Oproti loňskému upršenému a klouzavému ročníku to znamenalo zhoršení o 28 vteřin.

Nejstarším účastníkem byl 70-ti letý Josef Les (TJ Maratonstav Úpice) – 1:00:13, naopak nejmladším 7-mi letý Vojtěch Bulička (AK Kroměříž) – 1:15:23.

Po doběhu hlavního závodu se uskutečnily závody nejmenších dětí, když běhy školáků a mládeže proběhly už před polednem. Díky příznivým podmínkám mohlo letos po několikaleté pauze opět přiletět letadlo a při 3 průletech děti na fotbalovém hřišti zasypat bonbony. Při této příležitosti je třeba ocenit pořadatele, kteří měli vše nejen kolem závodu pečlivě připraveno, ale ještě stihli ke každému bonbonu přivázat fáborku, takže se mezi děti na hřiště snášel krásný barevný déšť sladkostí. Dále si uznání zaslouží i pilot s kokinometčíkem za bezchybný a přesný shoz na cíl. Pak už zbývalo jen předat tombolu a vyhlásit 3-5 nejlepších v mnoha kategoriích.

Výsledky závodu a vše potřebné najdete na webu závodu www.slopenskadesitka.cz   nebo také na webu zlínského běžeckého seriálu  www.behyzlin.cz

 

Dalším, 7. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, je v sobotu 9. září Strojařská desítka ve Zlíně. Trasa s mírně zvlněným profilem vede od zastávky autobusu č. 31 Maják točna po asfaltové lesní cestě přes rozcestí U Boudy na Salaš a zpět. Prezentace je od 8:45 hodin v nedaleké restauraci U Hřiba. Start 34. ročníku je v 10:00 hodin.

 

Fotogalerie ze závodu - Zbyněk