Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2017: 7. závod: Strojařská desítka - Zbyněk

13. 9. 2017

p1360464.jpgZbyněk – z přemítání před blížícím se termínem 34. ročníku Strojařské 10, se kterými oblíbenými soupeři se budu opět nahánět, mě vytrhla smutná zpráva o nečekaném odchodu jednoho z nich - Bohumila Holeše týden před konáním závodu. Nikdy by mě nenapadlo, že jej naposled uvidím v srpnu, když mě předbíhal na Slopenské desítce. Zbývalo mi tak už jen se s ním rozloučit při obřadu na Lesním hřbitově. Minutou ticha památku tohoto skvělého člověka a běžce, celkového vítěze zlínského běžeckého seriálu v kategorii nad 60 let v letech 2013 až 2016, před odstartováním závodu uctili také běžci, mezi kterými už Bohumil bohužel chyběl.

Na 10 km zvlněnou trasu s převýšením 115 m nedaleko od zastávky MHD č. 31. U Majáku vyběhlo za krásného počasí s teplotou 22°C celkem 113 závodníků včetně 19 žen. Trasa vedla lesy nad Zlínem po asfaltové cestě k rozcestí Pod Tlustou horou, následně k rozcestí U Boudy a dále směrem na Salaš, kde u závory před napojením na silnici spojující Malenovice a Salaš byla obrátka.

Brzy po startu otestoval rychlým tempem svou výkonnost a své soupeře Jan Kalenda. Dle svých slov využil táhlých klesání v první polovině trasy, které mu sedí a vytvořil si náskok. Ten po obrátce byl už cca 20 vteřin na dvojici Višněvský – Žaludek. Za ní s odstupem cca 100 m běžela další dvojice Sedláček – Šíbl a za ní už jednotlivci z roztaženého startovního pole. Jan Kalenda (AK Zlín) svůj náskok ve 2. polovině na zpáteční cestě ještě o něco navýšil a v čase 32:59 zvítězil s náskokem 32 vteřin před druhým Andrejem Višněvským (FTVS UK) – 33:31. Třetí doběhl Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 34:18, čtvrtý Josef Sedláček (AK Kroměříž) – 34:43 a 5. místo obsadil Radoslav Šíbl (Ekodril Zlín) – 35:20.

V ženách svým soupeřkám utekla triatlonistka Helena Kotopulu (MoraviaMan), celkově 14., a s časem 38:32 zvítězila. Se ztrátou 2:54 jako druhá doběhla Jana Žaludková (BS Slopné) – 41:26, třetí Veronika Vavrušová (SK Březnice ženy) – 44:40, čtvrtá Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 45:45 a 5. se umístila Zuzana Koudelková (Báječné ženy v běhu) – 46:23.

Po startu v domácím prostředí jsem se kličkujíc mezi soupeři dral vpřed. Šlo to dobře, ale po čtvrtém km za Boudou mě dohnaly neodběhané tréninky a ze závodu se stal už jen udržovací běh. Po obrátce jsem tak přišel o několik míst a do cíle dorazil za 44:11 na celkovém 41. místě a 12. v kategorii 40-49 let. Pokus o překonání nejlepšího výkonu 42:41 z loňska snad výjde třeba za rok.

Po doběhu hlavního závodu si na 50, 100 a 200 metrové trati zaběhaly děti, které byly oceněny sladkostí ihned po proběhnutí cílem. Zde měla naše rodinka také zastoupení, když si zazávodil Tom a to hned na 2 tratích. Poté, během zpracování výsledků, se mohli všichni občerstvit a najíst se na zahrádce Hospůdky U hřiba, kde byla i prezentace. Poté už mohli z rukou organizátora Jirky Prokopa první 3 běžci ve 4 mužských a 2 ženských kategoriích převzít finanční ocenění.

Kovářská 5 byla dle informace od pořadatele zrušena. Dalším, 8. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, tak bude v neděli 17. října 70. ročník Běhu přes Valašské kotáry, který se poběží přímo v centru Zlína.