Jdi na obsah Jdi na menu

Běhy Zlín 2018 - 7. závod: Strojařská desítka - Zbyněk

11. 9. 2018

p1950037.jpgZbyněk – výhody domácího prostředí jsem opět po roce mohl využít v sobotu 8. září při 35. ročníku Strojařské desítky. Ráno při cestě do místního obchůdku jsem se přihlásil a obhlídl pomalu se sjíždějící konkurenci. Byl ale ještě čas, tak jsem se šel v klidu připravit domů.

Po letní prázdninové pauze dorazila na 7. závod zlínského běžeckého seriálu na kopec nad Zlínem kvalitní účast 137 běžců včetně 40 žen. V 10:00 byl závod na 10 km s převýšením 115 m odstartován za prakticky ideálních podmínek s podmračenou oblohou a teplotě 20°C.

Startovalo se kousek od domu, poblíž zastávky MHD č. 31 Maják, točna a běželo se zvlněnou asfaltkou lesem k rozcestí Pod Tlustou horou, následně k rozcestí U Boudy a dále směrem na Salaš, kde u závory před napojením na silnici spojující Malenovice a Salaš byla obrátka s občerstvovačkou. I přes kvalitní účast široké běžecké špičky Zlínska se závod brzy začal vyvíjet celkem jednoznačně, když za Boudou na 3. km Janu Kalendovi (AK Zlín) stačil jen Jan Kolárik (Edhouse.cz), zatímco všichni ostatní už výrazněji ztráceli. Kalenda držel vysoké tempo a po obrátce už běžel osamocen s náskokem cca 20 m na Kolárika. S velkou ztrátou cca 500 m vedoucí dvojici následovala trojice Šíbl, Janečka s Černockým a následně dokonale roztrhané startovní pole.  Jan Kalenda (AK Zlín) ve 2. půli svůj náskok stále zvyšoval a zopakoval tak loňské vítězství, jen v čase ještě o téměř půlminutu lepším (32:31). S odstupem 31 vteřin doběhl Jan Kolárik (Edhouse.cz) – 33:02. Se ztrátou 2 minut a 2 vteřin na vítěze jako třetí doběhl Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín) – 34:33, 9 vteřin za ním finišoval 4. Svatopluk Janečka (Ski turist Velké Karlovice) – 34:40 a 5. místo celkově obsadil Libor Černocký (TJ Slovan Luhačovice) – 35:33. Nejlepší junior Adam Gajdůšek (FreeRun Zlín) doběhl na celkovém 30. místě v čase 40:15.

Z žen byla nejrychlejší celkově 41. juniorka Lucie Miklišová (Titan Trilife). Ta se na první pozici držela po celou dobu závodu a v čase 42:29 proběhla jako první cílem. Za ní vybojovala 2. místo v závěru stále zrychlující Veronika Brázdová (Sykora Running) – 43.10 před Adélou Esentiérovou (Baláž Extreme Team Ostrava) – 44:46. Čtvrtou ženou v cíli byla Vendula Skoupá (Slavičín) – 46:33 a 5. místo celkově obsadila první žena z kategorie ŽB Jitka Zapletalová (-) – 47:06.

Po startu jsem byl chvíli trochu překvapen, jak se do toho někteří závodníci přede mnou s vervou vrhli, ale postupně se to utřepalo. Dřív než jindy, už někde za 4. kilometrem se v protisměru vracel – spíše sprintoval vedoucí a osamocený Jan Kalenda. To já jsem se začínal zadírat a to ještě zbývala o něco těžší druhá půlka. Po obrátce jsem už moc neřešil umístění, cca 5 míst ztratil a spíše jsem přemýšlel, jak se dostat do cíle. Kilometr před cílem jsem si už relativně v poklidu běžel, když se znenadání zezadu v krátkém seběhu doslova přihnala Veronika Brázdová (Sýkora Running). Tak to teda ne ne ne, pár let se sice už tak proháníme, ale dnes jsem s porážkou už nepočítal. V následném krátkém výběhu jsem tak vytočil nohy a EKG na maximum, což mi sice na horizontu připomnělo nedávný zážitek z darování krve, motání hlavy a následné kříšení 3 sestřičkami, ale účel to splnilo a zajistilo rozhodující náskok. Ten se mi podařilo naštěstí udržet až do cíle, kde jsem dorazil v čase 43:06, 4 vteřiny před Veronikou, na 16. místě v kategorii a 49. celkově.  Oproti loňsku to sice bylo zlepšení o minutu, ale to se už vítěz 10,5 minuty usmíval v cíli, zatímco já jsem se kolem cíle hledaje foťák motal ještě celkem dlouho někde daleko za hranicemi kyslíkového dluhu.

Děti do následných dětských běhů bohužel nezasáhly, protože šetřily síly na odpolední dětský den na Majáku a také nedělní výroční 60. Bezručuv výplaz na Lysou horu.

Po doběhu hlavního závodu si na 50, 100 a 200 metrové trati zaběhaly děti, které byly oceněny sladkostí ihned po proběhnutí cílem. Během zpracování výsledků se mohli všichni občerstvit a najíst na zahrádce Hospůdky U hřiba, kde byla i prezentace. Poté už mohli z rukou hlavního pořadatele Jirky Prokopa první 3 běžci v 5 mužských a 3 ženských kategoriích převzít kromě finančního ocenění i originální medaile a na závěr pár šťastlivců také i ceny z tomboly.

Dalším závodem je už tuto neděli 16. září 14. ročník krosové Slopenské desítky. Kompletní informace najdete na webových stránkách závodu http://www.slopenskadesitka.cz