Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beskydské nebe - život v korunách stromů

13. 11. 2015

dsc_0053.jpgDnes v pátek 13. 11. 2015 je na Horečkách slavnostní otevření naučné stezky s názvem Beskydské nebe – Život v korunách stromů. Byla zde vybudována dřevostavba, jakýsi most či lávka, ve tvaru půlkruhu, kde na několika místech jsou malá odpočívadla s panely, kde jsou fotky a názorné ukázky tvorů žijících v okolí.

Zahájení začínalo v 10 hodin, slova se ujímá pan Marián Žárský, po něm promluvila  starostka Frenštátu p.R.  Mgr. Zdeňka Leščišínová a po ní ještě několik dalších hostů. Poté se opět ujímá slova pan Marián Žárský a s krátkými přestávkami, kdy promlouvali hosté, kteří mají, co do činění s určitým místem, moderuje po celou dobu obchůzky.

Přesně v 10:22 byla slavnostně přestřižena páska a tím otevřena stezka pro širokou veřejnost.

Po prohlédnutí panelů na dřevěné lávce jsme zamířili ke Zvoničce strážkyni Beskyd, odtud k Lurdské kapli, která stojí kousek nad Kolibou, Cestou  jsme se dozvěděli, že těsně za Kolibou je základní kámen, kde měl stát pomník obětem první a druhé světové války. Měl to být pomník vysoký 10 m ve tvaru kuželu a nahoře s hlavou Krista od sochaře Albína Poláška, což se bohužel kvůli událostem v roce 1948, neuskutečnilo. Toto jeho dílo je nyní umístěno na smuteční obřadní síni na místním hřbitově. Procházka dále pokračovala k Mařenčině studánce a odtud na vyhlídku poblíž Janíka.

Krásná procházka, trvající v poklidném tempu přibližně dvě hodiny, končí u Janíka na vyhlídce. Odtud již odcházím domů. Ostatní pokračují v dokončení okruhu a končí opět na Horečkách.

Ráno jsem zvažoval, jestli mám, či nemám na tuto akci jít, na jednu stranu mě to lákalo, na druhou stranu se mi moc nechtělo. Teď jsem ale rád, že jsem šel. Bylo to setkání se zajímavými lidmi a krásná procházka v podzimním počasí, které prozatím ukazuje tu příjemnější tvář.

 

Fotogalerie z otevření stezky Beskydské nebe