Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do Besedy na besedu - 2016

20. 3. 2016

Hudba zkracuje vzdálenosti a přibližuje člověka.

音楽は人と人の距離を近づけ通い合わせる。

 

Kulturní komise v Rybí uspořádala v neděli 20. března 2016 od 15 hodin v sále kulturního domu Beseda společenské odpoledne „DO BESEDY NA BESEDU“ tentokrát s milými japonskými hosty.

V programu vystoupily klavíristka Yukiko Sawa, sopranistka Nao Higano a Komorní orchestr Kopřivnice s dirigentem Petrem Lichnovským.

Společně jsme si vyposlechli skladby Vítězslava Nováka, Akira Ifukube, Rafaela Kubelika, Benjamina Brittena, Josepha Haydna, Wolfganga A. Mozarta a také světovou premiéru skladeb Kuniho Somy : Dvě japonské lidové písně (2016) pro soprán, klavír a orchestr.

Po tomto kulturním vystoupení bylo připraveno pro všechny návštěvníky malá ochutnávka japonské kuchyně.

Na závěr programu předvedla paní Nao Higano umění japonské kaligrafie. Tato malá umělecká dílka jsme si mohli odnést také domů.

 

Sopranistka Nao Higano pochází z Chiby. Studovala operní a koncertní zpěv na Univerzitě Seitoku v rodném Japonsku. Ve studiu zpěvu pokračovala na VŠMU v Bratislavě, kde ukončila doktorandské studium u Prof. P. Mikuláša a získala titul ArtD. Absolvovala pěvecké kurzy u G. Baňačkové, D. Iordachesca, S. Kopčáka, P. Dvorského, Z. Livorové atd. Získala 1. cenu Yamaha Foudation, vícenásobné granty za koncertní činnost ve Slovenském hudebním fondu. Byla stálým hostem v opeře SND, SO B. Bystrice, opeře ND Brno a v SKO Žilina, jako sólistka hostovala v mnoha profesionálních orchestrálních souborech. Představila se vícekrát v pražském Rudolfinu i v amsterdamském Concertgebouwe. V současnosti žije v Kroměříži, vyučovala zpěv na Konzervatoři P. J. Vejvanovského a na Konzervatoř Žilina.

Japonská klavíristka Yukiko Sawa pochází z Tokia. Vystudovala hru na klavír na Hudební akademii Musashino v Tokiu a jako stipendistka československé vlády na AMU ve třídě Prof. J. Páleníčka. Yukiko Sawa patří k předním propagátorkám české hudby, koncertovala v Praze, Plzni, Hradci Králové, Jindřichově Hradci, Kroměříži, Jeseníku, Olomouci atd. Vystoupila v rozhlasových a televizních pořadech, natočila své profilové CD s Janáčkovou klavírní skladbou. Ke 150. výročí narození L. Janáčka uspořádala svůj recitál v Tokiu. Je aktivní členkou asociace B. Martinů a L. Janáčka v Japonsku. Od roku 2005 je organizátorkou koncertního turné Jablúčko a sakura v Čechách a v Japonsku. V současnosti vyučuje hře na klavír na Univerzitě Seitoku a žije v Yokohame. Jako překladatelka z českého do japonského jazyka vydala libreto Janáčkové opery Káťa Kabanová. Se sopranistkou Nao Higano spolupracuje od roku 1998.  

Převzato z Rybského zpravodaje – březen 2016

 

 

V přestávce mezi kulturními vystoupeními byl předán rodičům Verunky dar který by jí mohl pomoci k uzdravení po úraze.

beseda_1_dsc_0031.jpg

 

 

 

Verunka ráda sportuje a ze všeho nejvíce miluje lyžování. Lyžuje od sedmi let a od svých devíti se lyžování věnuje závodně. Tento sport se jí ale bohužel stal osudným, když se jí při lyžování v Rakousku, kde byla na soustředění s lyžařským oddílem, stal velice vážný úraz páteře s poraněním míchy. Byla letecky transportována do úrazové nemocnice v Klagenfurtu, kde proběhla čtyřhodinová operace. V Klagenfurtu strávila dvanáct dní na oddělení JIP a poté byla letecky transportována do Fakultní nemocnice Ostrava na oddělení spinální jednotky. 10.2. nastoupila pobyt v Hamzově odborné léčebně v Košumberku a termín ukončení léčby zatím neznáme. Po návratu z Košumberka bychom chtěli umístit Verunku do Sanatoria v Klimkovicích, kde měsíční pobyt stojí zhruba 95 000 Kč. Byli bychom nesmírně rádi za každou finanční podporu, která by nám dala naději, že by se Verunka mohla znovu postavit na nožky. To je její největší přání, aby všechno bylo zase jako dřív. Po tom všem, čím už si musela projít, je stále optimistická, pozitivně naladěná a odhodlaná bojovat. Verunka je silná a statečná osobnost a všichni věříme, že svůj největší závod vyhraje. Kdyby měl někdo zájem nám pomoci, budeme za to moc vděčni. Verunka má vytvořený podúčet u nadačního fondu Konto Bariéry, č.ú. 777 777 222/0800 a v.s. 0361175375 Ze srdce velice všem děkujeme za jakýkoliv finanční příspěvek.

Převzato z Rybského zpravodaje – březen 2016

 

Vidět tuto mladou zraněnou holku na vozíčku, byla jediná „kaňka“ na dnešním krásném kulturním vystoupení. Přeji Verunce dostatek potřebného štěstí a pomoci od všech, kteří jí můžou přivést zpět k jejímu oblíbenému sportu.  

 

Fotogalerie zde