Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do vrchu Pusteven - 2016

25. 9. 2016

do-pustevek_1_dsc_0175.jpgV neděli 25. 9. 2016 se koná již 46. ročník cyklistického veřejného závodu „Do vrchu Pusteven 2016“.

Jako v posledních letech každý rok, tak i letos se chystám na Ráztoku. Letošní start je o hodinu posunut, vyjíždím tedy po 9 hodině. Letos jsem se rozhodl pro kolo, to kvůli návratu. Potřebuji být doma kolem 13:30 a to je čas, kdy teprve vyjíždí autobus z Ráztoky a to je pro mě pozdě.

No, ale teprve jedu tam. Jsem na místě, v občerstvení „u Bobra“ probíhá prezentace, vytahuju aparát, udělám pár fotek. Trochu se tu porozhlédnu, ale prozatím jsou tu převážně jen děti s rodiči a turisté. To vše se ovšem záhy mění a již je to pěkný frmol.

Můj čas se naplnil, proto nasedám na svého „oře“ a odjíždím. Chci dojet na 3 km, kde mládež do 14 let bude mít cíl závodu. Start této kategorie je v 11:00. To už stojím na cílové čáře a očekávám prvního závodníka. Již jsou tu i rozhodčí, tak je s kým se bavit. Čekání lépe ubíhá. Ale již se blíží první závodník. Má velký náskok před druhým. Závodníků je 8, když dojede poslední, vydávám se dál na cestu k vrcholu.

Času mám dost, proto se neženu a jdu pěšky při kole. Start hlavního závodu je přesně v 12:00 hod., ten nejlepší nevyjede nahoru dřív, jak za 16 min. Jsem nahoře, chtěl jsem fotit v cíli, ale k mé nelibosti slunce svítí z boku. Nerad takto fotím, protože polovina tváře závodníka bude tmavá, to nemám rád, proto se přesouvám asi o 100 m níže.

Stojím při krajnici a dole v průseku vyhlížím, až zahlédnu první borce. Před nimi by mělo jet doprovodné auto, po chvíli jsem zahlédl auto v průseku, ale ne, to ještě není to pravé. Do pěti minut vidím další auto a za ním skupinku cyklistů. Tak to už je to pravé doprovodné vozidlo a za ním jede skupinka 8 – 10 závodníků. Za pár minut jsou tu.

Na posledním kilometru se skupinka roztáhla a závodníci dojíždějí po dvou. Zbytek startovního pole dojíždí již po jednom. Do půl hodiny jsou tu všichni, všichni až na jednoho, ale to už nečekám a sjíždím dolů, vyfotím ho po cestě dolů. Za první zatáčkou se potkáváme. Tak už jsou všichni a já mohu frčet dolů…. Jóóó, frčet!!!! Sjíždějící závodníci kolem mě profičí, ani nestihnu sledovat, kdo to jede….

Jsem dole, po chvilce čekání, začíná vyhlašování, trochu to skřípe a lehce se oddaluje. Ale vše nakonec dopadlo dobře a domů jsem dorazil s nepatrnou ztrátou proti předpokladu.

Tak snad zase za rok na shledanou.

Fotogalerie ze závodu