Jdi na obsah Jdi na menu

Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín - Zbyněk

6. 6. 2017

p1340007.jpgZbyněk -  v týdnu na přelomu května a června už po 57. ožil Zlín Mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež. Každým rokem se festivalový ruch a doprovodný program v centru města rozšiřuje, navíc loni poprvé se v rámci Zlín Film Festivalu konal Festivalový půlmaraton. Loni se závod konal na začátku, letos 2. ročník běhu festivalové dění v sobotu 3. června uzavíral.

Vzdálenost 21,097 km dokáže uběhnout leckdo, tak se to možná pořadatelé pokusili ještě o něco ztížit startem opět v 16:00, kdy to hlavně v kvalitně prohřátém centru pěkně sálalo jako v troubě. Díky krásnému počasí během celého týdne totiž teplota stoupala až na sobotních 28 stupňů. Ze zvědavosti jsem se na akci tohoto rozsahu přišel podívat. Cestou na Náměstí Míru, kde byl před radnicí start a cíl, se ze všech stran už sbíhali po celodenním vyčkávání natěšení a doslova nažhavení závodníci. Startovní koridor se ale neplnil, protože se všichni do poslední chvíle schovávali ve stínu, kde to jen šlo. Nakonec ale lehce po 16. společně s účastníky štafet odstartovalo celkem 1133 běžců a běžkyň na trasu půlmaratonu a čtvrtmaratonu.

Těsně před startem jsem se zrychleně přesunul na 1. km za podjezdem. Už zde běžela osamocená dvojice Veretskyi – Petr, za ní natáhlé čelo závodu a pak už nekonečný had závodníků, včetně 2 tělesně hendikepovaných účastníků na speciálních vozících, které postupně tlačili běžci (někteří bosky) z doprovodného týmu. Zatímco běžci absolvovali smyčku podél Březnice směrem na Příluky a zpět, počkal jsem si na ně na 4. km. Vedoucí duo mezitím navýšilo svůj náskok. Už dost natáhlé startovní pole jsem fotil na úseku podél Březnice až k občerstvovačce ve svitovském areálu na 5. km. Následovala pauza, během které závodníci oběhli zbylou část 10 km okruhu vedoucího dále po cyklostezce v části Rybníky do Prštného a zpět přes svitovský areál, autobusové nádraží, park u zámku a náměstí, kde na závodníky půlmaratonu čekal ještě 1 stejný okruh.  Na lávce na 5,5 km (16 km) jsem si počkal na zlehka běžícího osamoceného vedoucího závodníka Pavlo Veretskyi z Ukrajiny, který se v náběhu do 2. kola odpoutal od Petra, a zde měl již cca minutový náskok.

Po proběhnutí prvních čtyř jsem to z 16. km vzal zkratkou přes SVIT na 19. km ke kovárně VIVA. Po chvilce mezi pomalejšími závodníky, kteří byli na trati ještě 1. okruhu, proběhl vedoucí závodník a další 3 s odstupy jako na 16 km. Udělal jsem pár fotek před kovárnou, kde byla stylově na rameni „švingu“, jednoho z mnoha partnerů půlmaratonu, umístěna další vodní clona. Zde se závodníci s povděkem zchladili, někteří se zastavili i déle a také přímo pod ní zaparkovali kolegové svého kamaráda na vozíku. Nakonec se pro něj ale vrátili a pokračovali dále.  Po nich také já kolem mrakoše a dál za průběžného focení až do cíle.

Ukrajinský závodník Pavlo Veretskyi svůj náskok s přehledem udržel a v čase 1 h 12 minut zvítězil, čímž obhájil loňské prvenství, i když za loňským časem zaostal o 1 minutu a 51 vteřin. Jiří Petr (Salomon / Suunto) zde měl slušný náskok na dvojici pronásledovatelů a v čase 1:13:36 si doběhl pro 2. místo.  Za ním dvojice Kalenda – Žaludek bojovala o 3. místo, které si zrychlením na posledním kilometru zajistil Jan Kalenda (AK Zlín) – 1:14:57 před Přemyslem Žaludkem (Sdružení kola Malenovice) – 1:15:28. Na 5. místě už s větším odstupem za 1:18:35 finišoval Karel Topic (CK VIVA Travel). Závod žen vyhrála a loňské vítězství za 1:27:00 rovněž obhájila ukrajinská závodnice Valentina Kiliarska, celkově 15. Druhá v absolutním pořadí žen Jana Žaludková (Sdružení kola Malenovice) se vítězky držela prvních 5 km, do prvního kola na ni ztrácela cca 100 m a i přes 2 krize během 2. kola si za 1:31:09 doběhla pro 2. místo. Třetí se umístila Lada Jestríbková (Universal USU Team) – 1:35:54, čtvrtá Iva Burešová (Rozběháme Uherské Hradiště) – 1:40:57 a pátá Tereza Hrbáčová s časem 1:41:33.