Jdi na obsah Jdi na menu

Festivalový půlmaraton MONET+Zlín 2018_Zbyněk

3. 6. 2018

p1890833.jpgZbyněk – vypadá to, že ve Zlíně vznikla nová tradice – ve spolupráci s organizátory zlínského filmového festivalu a spolku Běhy Zlín se v sobotu 2. června uskutečnil 3. ročník Festivalového půlmaratonu. Zatímco 1. ročník festival otevíral, v dalších ročnících půlmaratónem týdenní nabité festivalové dění vrcholí.

Tři hodiny před startem v dálce bouřilo a spadlo i pár kapek. Naštěstí nebylo takové tropické počasí jako první 2 ročníky, ale i tak dostalo 1275 účastníků zabrat. V 16 hodin za jasného počasí s teplotou 25°C  od radnice na náměstí Míru odstartovali společně běžci hlavního závodu, čtvrtmaratonu a štafet na 10 km pestrý okruh Zlínem a jeho blízkým okolím. Po proběhnutí centrem následoval úsek nábřežím proti proudu Dřevnice k otočce poblíž nemocnice Tomáše Bati, zpět k centru a dál na 5 km okrajem svitovského areálu, odtud po cyklostezce na okraj Prštného a zpět centrem svitu kolem mrakodrapu, autobusovým nádražím, kolem kolotočů v parku u zámku dál do 2. kola nebo s odbočkou do cíle na náměstí.

Šel jsem se na tuto akci i letos jen podívat a přitom něco nafotit. Byla to smršť, ruka na spoušti dostala zabrat, když díky smyčkám na trati se dalo krátce přebíhat a někteří závodníci možná byli lehce v šoku, když jsem se po chvíli zjevil jinde, zatímco oni uběhli kus cesty. Začínal jsem na cca 1. km za podjezdem na ul. Dlouhá, kde už na čele byla 11-ti členná skupina. Po proběhnutí skoro nekonečného proudu závodníků a ujití pár metrů jsem byl rázem na 4. km. Zde už za chvíli běžela s cca 100 metrovým náskokem jen trojice Čípa, Petr a Timashov. Natáhlé startovní pole jsem fotil cestou k občerstvovačce na 5 km ve Svitu. Netrvalo dlouho a už tu byl ve 2. kole na 15 km s cca minutovým náskokem vedoucí závodník Jiří Čípa před Jiřím Petrem. Po cca další minutě běžela v blízkém kontaktu o 3.-4. místo dvojice Volodymyr Timashov a Sebastian Vošvrda. Po proběhnutí prvních 7 závodníků jsem ale pospíchal hlouběji do Svitu ke kovárně VIVA na 19 km k průběhu přes vodní clonu umístěnou na domíchavači jednoho z partnerů závodu. Po chvíli už bylo vidět vodiče na čtyřkolce a za ní si pro vítězství, zdálo se s přehledem, běžel Jiří Čípa (Salomon-Suunto/BehejBrno). Pomalu jsem šel po trati do cíle a přitom viděl, že jedno z kritických míst pro závodníky po průběhu liduprázdným Svitem byl táhlý výběh kolem nemocnice Atlas k mrakodrapu. Pár závodníků zde už toho mělo dost a pomoc jim tak museli záchranáři. Naštěstí kousek dál už opět začínala civilizace a před jednou restaurací umístil místní DJ výkonnou aparaturu a hudbou v rytmu 120 bí pí em je hnal do cíle. Taky jsem se snažil celou dobu závodníky podpořit a byli i po tom všem skvělí a s úsměvem mi pózovali. Tak mě to nadchlo, že se zase budu z toho nadšení nějakou dobu zaobírat myšlenkou, že bych to za rok zkusil taky.

Dle oficiálních informací se závodu zúčastnilo 1275 běžců, z toho doběhlo 496 půlmatatonců (14 jich závod nedokončilo), 392 účastníků čtvrtmaratonu (2 nedoběhli) a rekordních 92 štafet.

Absolutním vítězem mužů se stal Jiří Čípa (Salomon-Suunto/BehejBrno) – 1:09:59, 2. Jiří Petr (Salomon-Suunto) – 1:11:20, 3. Volodymyr Timashov (Ukrajina,Truskawiec) – 1:13:22, 4. Sebastian Vošvrda (Lawisport) – 1:13:56, 5. Filip Vabroušek (AK Zlín) – 1:14:29.

Zvítězila Petra Pastorová (Ostrava) – 1:24:48, 2. Kateřina Bluchová (SSK Vítkovice / TJ Sokol) – 1:30:17, 3. Alena Kriklová (SK Chotěboř) – 1:31:38, 4. Leona Srbová (Praha) – 1:37:26, 5. Jana Bílková (Zlín) – 1:41:05.

Vítězové prvních dvou ročníků, ukrajinští závodníci Valentina Kiliarska a Pavlo Veretskyi, letos do Zlína nedorazili.