Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lašská běžecká liga - 5. závod: Běh oborou - Zbyněk

22. 8. 2017

p1360234.jpgZbyněk - po týdnu odpočinku od Slopenské desítky se v sobotu 18. srpna v rámci návštěvy rodiny naskytla příležitost zúčastnit se 19. ročníku Běhu oborou. Ranní přesun ze Zlína do Mnišího u Kopřivnice, také s přispěním tatínka proběhl hladce. Při prezentaci v Kulturním domě za lidové startovné 30 Kč závodníci dostali 2 svatební koláčky.

Trasu závodu započítávaného do Lašské běžecké ligy jsem znal z minulosti díky cyklistickému závodu VC Lašska a z větší části díky procházce oborou pod hradem Hukvaldy. Po startu od KD po krátké rovince čekalo závodníky krátké, ale prudší stoupání po asfaltové cestě na Měrkovice, u kapličky nad Měrkovicemi se z cesty odbočilo ze zelené na žlutou turistickou značku a zbytek obrátkového okruhu vedl lesem zvlněnou asfaltovou cestou hukvaldské obory. Při té příležitosti mě trochu překvapilo, že Biskupské lesy závod mezi zvěří povolily, zatímco správce lesů ke konání Strojařské desítky ve večerních hodinách v lesích nad Zlínem svolení nedal.

No nic, po tropickém týdnu se během rána obloha zatáhla a ochladilo se na 22C. Avizovaný déšť si naštěstí dával načas, a tak úderem 10 hodiny odstartovalo za ideálních podmínek na 10 km trať s převýšením, nevím, asi 150 m, celkem 71 účastníků včetně12 žen. Po odfocení startu jsem pospíchal za ostatními a v úvodním stoupání jsem vlál na ocasu 1. větší skupiny, která se oddělila od zbytku. Vepředu se mezitím čelo roztáhlo a po odbočení na cestu do obory v táhlém výběhu, kde fotil tatínek, už běželi postupně jednotliví závodníci. Na 3. km jsem přivítal občerstvovačku s podávanou vodou a o kus dál u hájenky jsem si mohl detailně prohlédnout stádo daňků, které mi proběhlo přímo před nosem a následně další za zadkem. Z procházky oborou se mi vybavovala idylická cesta, zato při závodě z toho nakonec byla série krátkých výběhů a seběhů, zato s krásnými výhledy na Beskydy a pohledem na hrad Hukvaldy na kopci. Někde za 4. km jsem potkal vracejícího se vedoucího závodníka Bitalu, za ním s cca 100 m ztrátou běžel Miko a už větším odstupem cca 200 m běžel Dobiáš. Na obrátce na 5. km jsem letmým pohledem zkontroloval, zda je liška Bystrouška stále na svém místě a hlavně soupeře, kteří běželi nějak nahusto za mnou. Zpáteční cesta mi připadala těžší díky častějším stoupáním a zvlášť táhlého „nekonečného“ mírného stoupání od občerstvovačky k odbočce na Měrkovice. Podařilo se mi ale předběhnout 2 soupeře a díky získanému náskoku i trochu v závěru „pošetřit“ tělo. Cílový čas cca 44:30 stačil na celkové 28. místo a 11. v kat. 40-49 let.

Ve 2. polovině už ke změnám nedošlo a v čase 34:05 zvítězil Václav Bitala (AK EZ Kopřivnice), celkově 2. se umístil Aleš Miko (SSK Vítkovice) – 35:01 a 3. Ondřej Dobiáš (Kopřivnice) – 35:59. Nejrychlejší ženou s časem 42:37 byla Zuzana Kročová (Hranice), 2. Ivana Zbořilová (BKSAK Karviná) – 43:30 a 3. Magdalena Drastichová (MK Seitl Ostrava) – 45:10.

Pěkný závod, jehož součástí byl i závod na 3km pro děti a mládež. V tombole mi to sice nevyšlo, ale pokud to půjde, za rok bych rád opět přijel.

Výsledky najdete na webu závodu http://behoborou.unas.cz/

 

Fotogalerie ze závodu ZR + FR