Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ledové sochy_2015

14. 1. 2015

sam_0223.jpgV pátek jsem se dočetl, že se o víkendu 10. – 11. 1. 2015 chystá na Pustevnách opět Ledové království. Vloni se proslýchalo, že už nebude na Pustevnách, že se vrátí opět do místa vzniku a to do Rožnova p. R., tak mě mile překvapil plakát s konáním na Pustevnách.

Dilema, zda jet o víkendu, za mne rozhodlo počasí, a já se vypravil na Pustevny v úterý 13. 1. 2015. Naplánoval jsem si odjezd na Ráztoku autobusem v 8:50. Jízda trvá sotva 15 min a já vyrážím na cestu. Chci jít po modré pod lanovkou. U stanice lanovky jsem chtěl vyfotit pomníček, vyndám fotoaparát a ouha… píše mi to „vložte kartu“!!!

Porušil jsem tradici, mít u sebe 2 fotoaparáty, vzal jsem si jen jeden, to byla chyba a nastalo dilema, zda jít nahoru jen se podívat, nebo se vrátit domů pro kartu. Jelikož v brzké době autobus do Frenštátu nejel, nezbývalo nic jiného než jít domů pěšky.

Naštěstí bylo krásné počasí, sluníčko hřálo, jen vítr občas fouknul až příliš. Ale šlo se dobře a 30minut po desáté jsem byl už doma. Co dál? Přemýšlím, co s rozcáraným dnem, nu což, jen pojím, dám si kávu a vydám se tam podruhé.

Po 11. už sedím v autobuse a opakuji cestu na Ráztoku. Jsem na místě, stojím před pomníčkem. Teď už aparát fotí a já začínám stoupat vzhůru. U staré stanice lanovky zastavuji a nasazuji nesmeky. Pod sněhem je led a nohy kloužou. Jdu dál, asi v polovině cesty docházím dvojici, nemají nesmeky a cesta se jim stává noční můrou, nohy kloužou a nechtějí dál, ani po okrajích to není o nic lepší. Bojují s každým krokem. Nezávidím. Jdu dál a za chvíli stojím nahoře pod lanovkou.

Představa toho, že tu uvidím záplavu soch se rozplývá s každým krokem… na travnaté ploše stojí odhalené kostry stanů a uvnitř sochy. Dílka překrásná, jen je jich poskrovnu. Sochařům rozhodně patří obdiv. Nebudu jmenovat dílka, můžete se podívat na fotky, odkaz je pod textem.

Ještě se tu trochu projdu, porozhlédnu po okolí a pomalu se vydávám po Knížecí cestě na Ráztoku. Slabá hodinka a jsem dole, zbývá mi asi 100m k zastávce, ale už vidím, že autobus zavírá dveře a odjíždí. Nevadí, podruhé absolvuji cestu do Frenštátu p. R. pěšky. Nespěchám a kolem půl třetí jsem doma.

Dovětek: V televizních regionálních zprávách v úterý v 18 hodin byl šot z navážení

ledových bloků v Rožnově pod Radhoštěm. Svá díla mají sochaři začít tvořit

ve čtvrtek 15. ledna.

 

Fotogalerie zde