Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lichnovský amatérský běh PePa - 2017: Zbyněk

4. 7. 2017

p1350309.jpgZbyněk - účast na Pepa běhu mě lákala hned, jak jsem se o něm dozvěděl, ale vyšlo to až letos při 3. ročníku. V domácí atmosféře v krásné krajině kolem Lichnova jej v sobotu 1. července, také na podporu a pomoc 3-leté místní holčičce Elišce Němcové po mozkové obrně uspořádal můj dávný spolubojovník z civilky Petr Pustějovský ve spolupráci s Orlem Lichnov. Po brzkém budíčku, zhlédnutí startu několika horkovzdušných balónů cestou u Vsetína s mezizastávkou ve Frenu jsem úspěšně s rodiči a sestrou dorazil do Lichnova ke kostelu na prezentaci.

Při spatření několika známých tváří a prostředí se mi hlavou mihly vzpomínky na 11 nocí a dní, které jsem tu během let probděl při účasti na cyklistickém závodě štafetových dvojic Lichnov 24 hodin, ale čas startu 9:00 se rychle blížil. Trochu dilema bylo vybrat trať - 6 km s převýšením 200 m byla celkem málo, zato delší verze 16 km/530 m už zase celkem dost. Volba nakonec padla na delší, na kterou jsem vyrazil po odstartování Eliškou zvoněním s 17 muži a 4 ženami spolu s 23 muži a 19 ženami z krátké.

Trať tvořily 2 okruhy, ten první 6 kilometrový byl pro všechny stejný. Od kostela se běželo obcí proti potoku, po cca 300 m se zahlo doprava mírně do kopce ven a dále do okolních lašských luk a lesů zvlněnou dobitou asfaltkou. Po tropickém posledním červnovém týdnu se naštěstí díky noční bouřce a ochlazení na cca 20°C běželo při polojasném počasí za vcelku ideálních podmínek. Závod rozběhli hlavně běžci z krátké, ale v necelé polovině 6 km závodu v seběhu k občerstvovačce už byl na čele osamocený David Špaček z nedalekého Frenštátu p.R., který svůj náskok udržel a v čase 24:07 zvítězil. Občerstvovačka byla umístěna v krátkém, ale nechutně krátkém výběhu na tzv. alkocestu", po které se pokračovalo cca 300 m k odbočce u vodojemu. Cestou k němu se mi mezitím vybavovaly vzpomínky z návratů z cyklistických tréninků v kopcích na Puntíku s HP a RP ve Štramberku. Následoval rovinatý úsek asfaltkou a odpočinkový táhlý seběh travnatou stezkou zpět na okraj Lichnova. Kdo to stíhal, mohl si při tom vychutnávat, jak slibovaly propozice, krásné výhledy na Beskydy.

Ve společnosti běžce z krátké jsem proběhl prostorem startu-cíle, vyměnil pití a pospíchal do 2. delšího okruhu. Nikdo na dohled a soupeř 50 m za mnou. Začal jsem se trochu dostávat do tempa, tlak v hlavní nádrži (žaludku) klesl na provozní hodnoty, nohy na to vše ještě celkem ok a ve stoupání z obce se cca 200 m přede mnou mihl soupeř. Vše vypadalo téměř idylicky, ale po šáhnutí na rezervní flašku s pitím přišel trochu šok - díky povolenému ventilu jsem z přídavné nádrže cestou vycmrndal téměř vše. Houston daleko a servisní tým snad ještě dál. Naštěstí jsem pro klid na občerstvovačce na 9 km v rychlosti doplnil zásoby a "fičel" podruhé do toho nechutného výběhu. O kousek dál u vodojemu jsem neodolal nabídce a pro jistotu ještě do sebe vyklopil kelímek nějaké lahodné žluté tekutiny. Za mnou to vypadalo, že bude už větší díra, tak jsem celkem v klidu odbočil doleva na šotolinovou cestu úbočím Červeného kamene. Cesta mírně stoupala, k mé radosti ne dlouho. Udržovacím tempem jsem po rovinatém úseku dorazil k seběhu na Janíkovo sedlo. Seběh trval ještě kousek dál k samoobslužném stolečku s občerstvením a odtud se pokračovalo úbočím zpět k Lichnovu. Zde na cca 13 km došlo k navigační chybě (jak jsem potom v cíli slyšel, nebyl jsem jediný), když jsem přeběhl místo odbočky na lesní pěšinu a hledáním ztratil cca 1 minutu. Kousek dál si pořadatelé museli máknout při vysekávání cca kilometrového metrového koridoru v seběhu v trávě. S vidinou kostelní věže na cca 14 km se cíl rychle blížil. Zbývalo vybrat zatáčku s náběhem zpět na asfalt u myslivecké chaty (zde se mi zase vybavily vzpomínky na pověstné dojezdy etapy Gracie a Velké ceny Lašska) a seběh nad fotbalový stadión. Zbytek jsem si už v klidu užíval a do cíle dorazil na 6. místě v čase 1:25:25. Pohodovou atmosféru v cíli vytvářeli pořadatelé, diváci spolu s moderátorem akce - místním farářem. Každého závodníka navíc v cíli vítala živá hra harmonikáře.

Po závodě se účastníci s doprovodem přemístili za kostel na sportovní areál, kde dostali občerstvení, proběhly závody dětí, vyhlášení a tombola.

Zkrátka pěkný závod, dobře vybraná trasa, kdy posledních cca 6 km bylo po rovině či z kopce, takže se to dalo zvládnou i bez nějakého většího tréninku. Pokud to půjde, nejpozději za rok tu rád příjdu zase. No, jen za těmi panoramaty bude asi lepší vyrazit někdy jindy a hlavně v klidu pěšky.

Výsledky 6 km :

Ženy : 1. Hana Šenkeříková (Kopřivnice) – 30:38, 2. Denisa Havlová (Příbor) – 32:01, 3. Martina Mazáčová (Příbor) – 33:06

Muži : 1. David Špaček (Frenštát p.R.) – 24:07, 2. Daniel Filip (CK Continental Frenštát p.R.) – 24:51, 3. Petr Pospíšil (Otice) – 25:19

 

Výsledky 16 km :

Ženy : 1. Petra Pustějovská (Lichnov) – 1:42:48, 2. Lucia Stránská (Kopřivnice) – 1:45:44, 3. Monika Máchová (Libhošť) – 1:47:48

Muži: 1. Petr Nohel (Lichnov) – 1:13:03, 2. Petr Filipec (TOBI Frenštát p.R.) – 1:13:04, 3. Petr Kalina (Frenštát p.R.) – 1:16:42

 

Kompletní výsledky a info najdete na webu http://www.orellichnov.cz/beh-pepa-2/

 

Fotogalerie ze závodu - ZR 

Fotogalerie ze závodu - ER 

Fotogalerie ze závodu