Jdi na obsah Jdi na menu
 


LIMITY JSME MY_2015

6. 2. 2015

p1130907.jpgVčera ve čtvrtek 5. 2. 2015, v podvečer jsem se vypravil na Horečky na akci Sdružení NAŠE BESKYDY, s názvem LIMITY JSME MY,která  byla uspořádána u zvoničky Strážkyně Beskyd na pomezí Frenštátu p. R. a Trojanovic.Tato akce byla vzpomínkou na obce zničené těžbou uhlí a na podporu severočeské obce Horní Jiřetín.  Byl jsem mile překvapen, kolik lidí se zúčastnilo, je vidět, že lidem není lhostejné devastování krajiny a de facto celé země.

Toto shromáždění přivítal a úvodní proslov měl pan Marián Žárský,místopředseda sdružení, po něm se ujala slova paní Mgr. Zdeňka Leščišinová, starostka města Frenštát p. R. a také pan Stanislav Uruba, předseda sdružení NAŠE BESKYDY. Jelikož pan Mgr. Jiří Novotný, starosta Trojanovic nemohl být přítomen, poslal alespoň výzvu občanům, kterou přečetl pan Marián Žárský.

Proč jsme s Jiřetínem – (převzato z webu NAŠE BESKYDY)

Limity. Pro někoho prokleté, pro někoho spásné. Pro někoho těžký byznys, pro někoho jistota důstojného života v kraji. Jsme na druhém konci republiky a z toho co se děje kolem Litvínova je nám smutno. Máme krásnou zemi a umíme si ji neuvěřitelným způsobem likvidovat. Likvidovat pod značkou jako že prospěšnosti či až nutnosti pro všeobecné blaho. Všeobecné blaho se pak ale zužuje na úzkou skupinu lidí z prospěchu těžících a širokou skupinu lidí, která na vše doplácí, ať již zdravím, zaměstnáním nebo ztrátou svého domova. Vládnoucí politická garnitura se pak schovává za politicky choré nebo vyčpělé druhy. Tyto druhy ve formě současného a minulého prezidenta, nám neustále, čtvrt století od nastolení demokratického režimu v čele s Václavem Havlem, předhazují opět příklad Ruska jako úžasné země, kterou si máme brát za vzor. Země, pro kterou člověk jako jednotlivec neznamená nic a svou sílu opírá ne o myšlenky, ale o rabování nerostného bohatství. A když klesne cena komodity a začne se chudnout, tak se vyprovokuje válka a zvýši represe proti menšinám. Tuto ubohost myšlení bychom si neměli zavléct do naší země. Neměli bychom ruské myšlení pustit do svých duší. Musíme myslet jako jednotlivci, kteří znamenají pro svou zemi velmi mnoho. Jednotlivci na kterých naše budoucnost stojí. Abychom však těmito jednotlivci byli, musíme neustále nutit politiky, aby se nás ptali, zdali chceme zničenou zem za kousek chleba nebo jestli chceme své domovy opustit a začít svou budoucnost od nuly a jinde. Mysleli jsme si, že demokracie a svoboda člověka začala cinkáním klíčů, ale dnes vidíme, že tomu tak není. Abychom byli skutečně svobodní, ne jenom materiálně zajištění, ale prožívali skutečnou svobodu, musíme mít pocit, že jsme pro společnost důležití a tento pocit se v nás snaží zabít současná politika, která se nás neptá, co a jak chceme dělat. Jak si představujeme svou budoucnost. Snaží se nás dostat do doby, kdy bylo vše o nás a bez nás. Proto jsou Beskydy s Jiřetínem. Protože toto chování politiků se může rozrůst v precedent, který jako nádor může začít v Jiřetíně a metastázovat bude v Beskydech. Nenechme politiky dělat si s námi, co chtějí. Buďme svobodnými osobami a jednotlivci bez kterých republika nebude fungovat. Buďme s Jiřetínem.

S díky a přátelským pozdravem Mgr. Jiří Novotný starosta obce Trojanovice a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Publikováno 5.února, 2015

Po tomto proslovu pak vyzval pan Marián Žárský všechny přítomné, aby zazvonili na zvon u Zvoničky, aby se jeho hlas rozlétl do všech stran republiky a nesl s sebou zprávu o protestu. Rozcházeli jsme se s pocitem, že jsme alespoň tímto gestem, tímto malým shromážděním, také přispěli k záchraně země.

 

Fotogalerie zde