Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lysacup 2019 - 1.etapa: Frenštát p.R. - Velký Javorník - Zbyněk

6. 11. 2018

sam_3079.jpgZbyněk – osm měsíců uteklo jako voda a tak jsem návštěvu rodiny spojil v neděli 4. listopadu s účastí na prologu – zahajovací etapě Lysa cupu 2019. V rámci rozběhnutí jsem doběhl do areálu skokanských můstků Jiřího Rašky na Horečkách, kde se to už rychle plnilo auty účastníků této akce. Ta se od doby, kdy jsem se o ní před mnoha lety doslechl a objevil se zde poprvé, pod vedením Petra Hudečka a jeho týmu pořádně rozrostla. Celkem do mlhou zalité frenštátské kotliny dorazil rekordní počet 310 závodníků, dále chodci a to vše s dalším početným doprovodem. V tomto davu jsem se po čase opět rád potkal s řadou známých a dřívějších soupeřů. Teplota se držela na cca 9 stupních, ale dle zprávy od pořadatelů cca od 600 m inverze končila a čekala nás azurová obloha.

Už po 9. byl nový ročník LC zahájen místo výběhem na Lysou výběhem z Frenštátu na Velký Javorník. Samotnému startu jak se stalo zvykem, předcházel sjezd malých skokanů coby vlajkonošů z bubnu velkého můstku K-90 a i přes mlhu došlo na skoky těch starších. Po předání trikotů pro lídry – loňské vítěze se všichni přesunuli na start 1. etapy dlouhé 7,5 km / 667 m s cílem před turistickou chatou Pohorské jednoty Radhošť (918 m n.m.).

Po rovinatějším úvodu po asfaltce k Lipce následoval seběh terénem zpět na cestu do skokanského areálu. To jsem ještě v rychlosti stihl s Honzou Pavlíkem zavzpomínat na působení ve SPACu, ale rozjímání ukončil první výběh 428 schodů k věži můstku. Mladší ročníky pokračovaly od Restaurace Rekovice směr Javorník, no my starší jsme to před chátrající Panimámou seběhli směrem k Lipce opět k můstkům, podruhé si dali schody a pak už taky pospíchali dál pořád nahoru po zelené na Javorník.

Po startu z hloubi startovního pole byl v zúžených místech, kde se to chvílemi ucpávalo, čas vydechnout, ale po 2. schodech už dále pokračoval pěkně protažený souvislý had běžců. Začal jsem se celkem dost přehřívat, ale naštěstí jsem mohl přebytečné vrstvy odhodit tatínkovi, který mě tu coby fotograf šel doprovodit. O pár míst jsem se sunul dopředu, ale s přibývajícími nastoupanými metry to šlo čím dál víc ztuha – zvlášť na 1., nekonečných serpentinách. Tepově jsem zde byl už někde daleko za horizontem, běh začal přecházet v chůzi a několik míst jsem ztratil.

Objevilo se slunko a s ním i 2. serpentiny. Nečekaný pohled průsekem na cílovou chatu a rozhlednu mě trochu nastartoval a s pomyšlením to dáš, jsem se zaťatými zuby dofinišoval v čase 55:56 na 156. místě.

No, oproti loňsku malé zlepšení, ale při pohledu na výsledky se můžu při vzpomínkách už jen pousmát, že mi to kdysi běhalo o poznání líp.

Zvítězil Martin Holiš (Vinotéka U Karla Frenštát p.R.), který si náskok vybudovaný na schodech udržel až do cíle, kde doběhl v čase 41:20. V ženách se až  díky finiši po výběhu z lesa na první místo prosmýkla celkově 50. Denisa Krejčiříková (VZS Ostrava) - 48:25.

Druhá etapa se poběží už tuto sobotu 10. listopadu z Krásné.

Výsledky a vše o zimním seriálu v běhu najdete na webu www.lysacup.cz

 

Po tomto joggingu do beskydských kopců se příští týden pro změnu chystám ve Zlíně na rychlý rovinatý průlet svitovským areálem v rámci Kovářské 5. Ta je současně 10. závodem zlínského běžeckého seriálu.

 

Fotogalerie ze závodu ZR,FR 

Video ze závodu