Jdi na obsah Jdi na menu
 


RUN UP Napajedelské schody_2016 - Zbyněk

14. 5. 2016

p1180665.jpgZbyněk – začátkem dubna jsem dostal informaci a pozvánku na 1. ročník závodu RUN UP Napajedelské schody s datem konání v sobotu 30. dubna. Typ závodu mě lákal, Tomášek taky projevil zájem a tak jsme po celkem chladném týdnu už za krásného počasí s teplotou 18°C vyrazili na tuto akci – do Napajedel u Otrokovic. Po příjezdu už na náměstí byly v plném proudu přípravy a registrace dětí a mládeže. Evu jsme k běhu těch nejmenších nezlákali, tak jako první přišel na řadu Tom. Před závodem na cca 170 m nebyl k zastavení a v rámci rozběhu naběhal snad několik km. Po startu se do toho obul s plnou silou – až tak, že se mu z toho vyzula bota. Po chvilkovém váhání pokračoval polobos v závodě až do cíle. Umístění neodpovídalo jeho přání, ale odměnu naštěstí dostávaly všechny startující děti. Poté pokračovaly závody starších dětí a mládeže v prostoru náměstí, zatímco junioři a juniorky už absolvovali 9 okruhů kolem kostela s výběhem 50 schodů. Pauzy mezi jednotlivými běhy vyplňovaly ukázky dívčí skupiny se švihadly, které názorně předváděly všechny možné způsoby skákání přes švihadla a lano, kromě toho se děti mohly vyřádit v prostoru farní zahrady na různých stanovištích se zapůjčeným náčiním.

Závody dětí měly slušnou účast, zato do hlavního bohužel moc dospělých nenastoupilo. Závodní obdélníkový tvořil náběh na schody, 50 schodů a výběh ze schodů, krátká cca 25 m spojovací část, 100 m seběh po chodníku a 25 m prostor startu. Úkol od pořadatelů zněl jednoduše – za 20 minut (ženy) a 30 minut (muži) absolvovat co největší počet okruhů. Jako první nastoupilo na start samostatného závodu 10 žen. Od 2. kola se ujala vedení pozdější vítězka, která běžela se stále kamenným výrazem, zdánlivě pomaleji než její soupeřky stále stejným tempem, kdy do schodů snad i běžela rychleji než v seběhu, kde to soupeřky pouštěly naplno dolů. Postupně tak získávala větší a větší náskok. Série výstřelů po uplynutí 20 minut oznámila skorokonec závodu. Závodnice musely totiž doběhnout okruh a naposled vyběhnout schody ke kostelu sv. Bartoloměje, před kterým byl cíl. S výkonem 13 okruhů s náskokem 1 kola zvítězila Tereza Čagánková.

Na startu mužů se nás sešlo 18 + 3 místní mladíci s pivem a cigaretou v ruce. Po rychlých prvních 5 minutách jsem se stihl konečně nadechnout a hlavou se mi mihlo, jak to v tomhle sprintu po schodech zvládnou až do konce. Stravování na odpolední závody nemám ještě úplně vychytané, kolem 15 minuty jsem se tak vypořádaval se stahy poloprazdného žaludku, který o sobě po pár hltech u občerstvovačky dal vědět. Podařilo se mi ale naštěstí i tak předběhnout pár soupeřů a také v závěru pomohla oblíbená údernická hudba, kterou hlavně při řezání zatáčky kolem reprobedny při náběhu do dalších kol nešlo ze vzdálenosti 30 cm přeslechnout. Ve finiši jsem poslední schody téměř vylétl a v čase cca 31 minut s 22 okruhy obsadil 7. místo. Vítězem se stylem start cíl stal Jaroslav Vicher, který za cca 30 minut okruh zaběhl celkem 26x.

Poté zbývalo už jen vyhlásit nejlepší a došlo i na společné focení účastníků hlavního závodu.

Zajímavý závod připravený Mgr. Jindřichem Polákem ve spolupráci se Sokolem Napajedla a Napajedla město v pohybu se povedl a pokud to výjde, rád zde přijedu za rok znova.

Výsledky najdete na http://www.sokolnapajedla.cz/html/probihle_akce.html

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.609866445845183.1073741841.453224891509340&type=3

Video ze závodu https://drive.google.com/file/d/0B_m4kThl68bYLVdsRkNXWFN6UTQ/view

 

Fotogalerie ze závodu