Jdi na obsah Jdi na menu

Slopenská desítka_2016 - Zbyněk

27. 8. 2016

p1300228.jpgZbyněk – během prázdninové pauzy jsem ladil formu na neděli 21. srpna, kdy se konal 12. ročník krosového běhu Slopenská desítka pořádané Miroslavem Švihelem.

Ráno v den závodu ale začalo pršet a chvílemi i dost lilo. Trať se mi z loňské premiérové účasti líbila, navíc to byl v pořadí 5. závod zlínského běžeckého seriálu, tak jsem vyrazil do města na autobus směr obec Slopná u Luhačovic.

Po příjezdu na místo akce stále pršelo, což zdálo se, nikomu nevadilo. No nic, loni bylo vedro, tak letos to budou bahenní koupele s klouzačkou, aspoň, že je celkem teplo. Do hlavního závodu na 10 km s převýšením 380 m odstartovalo za deště, ale naštěstí přijatelných cca 20°C, ve 13:30 hod., od kostela celkem 109 závodníků včetně 24 žen.

Po krátké rovince se silnice v zatáčce poprvé citelně zvedla a poté už v mírnějším sklonu, zato proti větru pokračovala loukou, až na 1,5 km, na kraj lesa nad obcí. Snažil jsem se zašít před větrem v poli běžců, ale běželo se svižně, pole se rychle natáhlo a navíc jsem přes zakapané a zamlžené brýle začínal mžourat na cestu.

Poté silnice přešla v polní cestu a po náběhu do lesa, do terénu, následoval prudší výběh až na 2,5 km, kde se závodníci ponořili do nízké oblačnosti. Místy to dost klouzalo a bylo tak nutné sledovat pozorně povrch a současně značení trasy.

Byl to celkem psycho úsek, mizerně jsem viděl, kam šlapu a chvílemi jsem si připadal jako na kluzišti. Dále se běželo členitým terénem, kdy po sérii krátkých mírných výběhů a seběhů závodníci vystoupali na nejvyšší bod závodu (630 m n.m.) na 4 km.

Stačil dopolední déšť a v místech, kde přes týden řádili lesáci, se vytvořilo pěkné bahniště. Déšť naštěstí ustal, začal jsem lépe vidět a závodu si tak více užívat. Po prudším 300 m seběhu trasa mírně klesala až na 6 km a poté následovalo několik krátkých, ale prudších stoupání. Poslední bylo na 7 km a odtud se už jen sbíhalo do cíle, nejdříve stále v lese na 8 km, kde se trať opět napojila zpět na úvodní polní a následně asfaltovou cestu.

Do cíle na fotbalovém stadionu TJ Sokol Slopné s výrazným náskokem 1 minuty a 58 vteřin osamocen jako první v čase 36:05 doběhl Jiří Petr (Kovalovice) před druhým Václavem Bitalou (AK EZ Kopřivnice) – 38:03 a třetím Pavlem Dvořákem (Biatlon Prostějov) – 38:36. Čtvrté místo obsadil Andrej Višněvský (FTVS UK) – 39:04 a na 5. místě doběhl Přemysl Žaludek (BS Slopné) – 39:55.

V kategorii žen se situace rovněž vyvíjela jednoznačně, když celkově 19. Adéla Esentierová (BALÁŽ EXTREM TEAM OSTRAVA) zvítězila s výrazným náskokem v čase 44:06, čímž vylepšila rekord trati 44:50 Martiny Vévodové (AK Perná) z roku 2014. Druhá se ztrátou 2 minut a 4 vteřin doběhla Jana Žaludková (BS Slopné) – 46:10 a třetí místo obsadila Lucie Javorová (Valachbajk Team) - 46:30. Čtvrtá doběhla Jana Mikešová (Sokol Nová Paka) – 48:29 a 5. Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 51:37.

Rekord mužů 36:01, který také z roku 2014 drží Pavel Hrdina (AK Perná) tak letos těsně o 4 vteřiny odolal.

V závěrečném seběhu po asfaltu se mi naštěstí podařilo vylepšit o pár pozic s očima stále přilepenými na zádech o 21 let staršího Pavla Doruška (BS Slopné). Jeho předběhnutí jsem už ale pomalu vzdával, zvlášť když jsem 100 m před cílem při přeběhu z cesty na chodník sebou švihnul na trávě. Rychle jsem se ale posbíral, za ohlasu diváků jsem soupeře nakonec přesprintoval a v čase 49:57 jsem dorazil do cíle na celkovém 45. místě a 14. v kategorii 40 až 49 let. Možná bych si přál lepší umístění, ale soupeři byli lepší a navíc někteří z nich měli v nohách o den dříve se konající Běh na Sv. Hostýn, který byl stejně jako Slopenská 10 zařazen do MARATONSTAV českého poháru v běhu do vrchu.

Nakonec jsem byl ale rád, že jsem se deštěm nenechal odradit a hlavně že jsem seběhy na blátě a trávě tak jako ostatní ve zdraví přežil.

Po doběhu hlavního závodu se za střídavého deště uskutečnily závody nejmenších dětí, když běhy školáků proběhly před polednem a poté už zbývalo předat tombolu a vyhlášení mnoha kategorií.

Dalším, 6. závodem, započítávaným do zlínského běžeckého seriálu, je v sobotu 10. září Strojařská desítka ve Zlíně. Trasa s mírně zvlněným profilem vede od zastávky autobusu č. 31 Maják točna po asfaltové lesní cestě přes rozcestí U Boudy na Salaš a zpět. Prezentace je od 8:45 hodin v nedaleké restauraci U Hřiba, start je v 10:00 hodin.