Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPAC 2016 - 3. závod: Memoriál Jana Ferdyna

1. 5. 2016

spac_03_1_dsc_0279.jpgJe neděle 1. 5. 2016, Svátek práce, který někteří sportovci využívají na závody. Také v Bohumíně naplánovali na dnešní den již 3. závod SPAC – Memoriál Jana Ferdyna, který pořádá Lowell pro Šafrata team Bohumín.

Trasa závodu vede po bohumínskolutyňském okruhu, dlouhém 7,1 km. Závod je vypsán na 1hodinu pro kategorie E,ŽA a ŽB. u kat. A,B,C,D,M je závod vypsán na 2 hodiny. Počet kol bude určen dle rychl. prům. Kategorie A,B 12kol + dojezd délka závodu 85km kategorie C,D,M 10kol + dojezd délka závodu 72km kategorie E,ŽA,ŽB 6kol + dojezd délka závodu 43 km

Ráno nasedáme s manželkou do auta a fičíme na závody. Jsou to mé první závody letošního ročníku SPAC, prozatím mi to nevycházelo. Docela se těším, znovu se setkat se všemi těmi známými i novými tvářemi. Ranní chladno se pomalu ohřívá a teplota, sice jen stěží, ale přesto poskakuje stupínek po stupínku. Cesta ubíhá a za hodinku jsme na místě. Tady už to žije. Prezentace, rozjížďky, rozcvičky, kam se člověk podívá, něco se děje.

Trochu se tu porozhlédnu a za chvíli již svolává startér na start první kategorie E, ŽA, ŽB . Krátký rozhovor a odpočítává se start. Je odstartováno a začíná kroužení po okruhu. Vyfotím start a jedu na trať, popojíždím sem a tam a potom už pomalu mířím k cíli. Očekávám dojezd prvních závodníků. Tak jedna vlna závodníků je v cíli.

Chystá se start kategorie C, D, M, pár slov a je odstartováno. Vyfotím start a po startu se jde na vyhlašování předchozích kategorií. Pak už mířím na trať. Opět popojíždím sem tam, zkratkou nahoru dolů, kousek po trase, kousek proti trase a poté už zase mířím do cíle v domnění, že mají jet ještě jedno kolo, dojíždím do cíle s křížkem po funuse. Škoda a dvakrát škoda. V prostoru startu  se „sbalilo“ několik cyklistů, pár odřenin, ale i nějaké horší pohmožděniny. Dva závodníky odváží sanitky. Smůla, i ale i takové jsou závody. Stačí setina sekundy nepozornosti, stačí lehké zaváhání a už se to sype. V balíku není možnost manévrování, proto to bývají pády více lidí. Přeji všem zúčastněným brzké uzdravení a snad to není u nikoho zlé.

To vše způsobilo mírné zdržení dalšího startu, ale už se to opět chystá. Start kategorie A, B. poté opět vyhlášení předchozích kategorií. A zase mířím na trať. Teď už si dojezd do cíle ohlídám, občas se zastavím k rozhodčím, ujistit se, kolik kol do konce zbývá.  Tři nebo čtyři kola před cílem se trhl Galatík s ještě jedním cyklistou (jméno neznám) a svůj náskok zvyšovali. Náskok udržel až do samého závěru. Potom zase vyhlašování, rozloučení a rychlý odjezd domů.

Čas velmi pokročil, čeká nás hodinová jízda, ještě, že je dlouho světlo a jede se dobře. Jsme doma. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit závodů jako nestranný pozorovatel a fotograf v jedné osobě.

Fotogalerie ze závodu