Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Vzpomínka na Aloise Dohnala

2. 7. 2014

 V roce 2001 v pouhých 47. letech, odešel do cyklistického nebe náš spolubojovník a kamarád Alois Dohnal.

                              a.-dohnal_2_1.jpg

Takhle začíná vzpomínku na Aloise Dohnala jeho cyklistický kolega pan Radomír Kramoliš.

Alois Dohnal začínal jako dorostenec přibližně v  60. létech minulého století v Lokomotivě Suchdol n.O. Po zdravotních potížích s klouby v kotnících (odvápnění) byl dlouhodobě  upoután na lůžko. Po zlepšení zdravotního stavu začal na doporučení lékaře více jezdit na kole.

Poctivým přístupem a jistě i talentem ke sportu, který zdědil po rodičích,(byli v té době velice aktivní  a organizovali několik ročníku cyklistického závodu "Přes Odru" v Suchdole n.O. za profesionální účasti špičkových českých a slovenských cyklistů),se Alois Dohnal, stejně jako oddíloví spolubojovníci Vladislav Toman,Vladimír Novotný, bratři Kramolišovi a další dostali až do špičky našich cyklistů. 

Po roce 1968 jsme se rozeběhli do všech stran, bratři Kramolišové odešli do Interu Bratislava, Vladislav Toman do ŽD Bohumín, Vladimír Novotný do Brna, a tím cyklistika v Suchdole n.O. skoro skončila.

Svou cyklistickou kariéru Alois Dohnal v 70. létech  dále rozvíjel v Rudé Hvězdě Plzeň, ŽD Bohumín a poté v Baníku Ostrava odkud se dostal až do reprezentace . Za svůj poměrně krátký život zvítězil v mnoha závodech jak doma, tak i v zahraničí.

V týmu ŽD Bohumín dosáhl  největších úspěchů. Jednou zvítězil v Českém poháru  a jednou skončil druhý.  V etapovém závodě  Bohemia zvítězil ve vrchařské soutěži a uspěl taky v závodě  Okolo Slovenska.

Je to již bohužel historie a to již z větší části současníky ani nezajímá. Je to velká škoda, od takových lidí, jakým jistě Alois byl, by se mládež mohla a měla učit.

             p1120895.jpg 

 

Dovětek:  Je škoda, že neexistuje přehled startů a dosažených výsledků Aloise Dohnala. Jsem si vědom, že byla jiná doba a taky jiné starosti. Pokusím se dodatečně zjistit více.

A jelikož se v městyse Suchdol n. Odrou po několika létech sešla parta nadšenců cyklistiky, začal se od roku 2008 v rámci Slezského poháru amatérských cyklistů jezdit Memoriál Aloise Dohnala.

Nejdříve jako kritérium a poslední čtyři léta jako silniční závod.

 

 František Raška