Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlínská lesní hodinovka 2017 - Zbyněk

22. 5. 2017

p1330856.jpgZbyněk – uplynul týden, tak akorát, abych se dal dohromady po Běhu na Velký Javorník z minulého víkendu, a už tu byl další závod. Po několika dnech téměř letního počasí čekala v sobotu 20. května na účastníky 36. ročníku Zlínské lesní hodinovky, jediné lesní hodinovky v ČR, zatažená obloha a citelné ochlazení na 16°C. Počasí ale vydrželo a nakonec se 4. závod zlínského běžeckého seriálu uskutečnil vlastně za ideálních podmínek. Po prezentaci u brány hvězdárny ve Zlíně nad gymnáziem v Lesní čtvrti se závodníci přesunuli cca 500 m ještě o kousek výše k altánku U Spáleného dubu, kde byl start a cíl závodu. Trasu tvořil téměř rovinatý kilometrový okruh vedoucí díky předchozímu teplému počasí po suchých lesních cestách a pěšinách, kde jedinou komplikací byly klády na značce cca 600 m, které museli závodníci přebíhat.

 

I přes vcelku kvalitní účast celkem 91 účastníků včetně 23 žen se během 1. kola startovní pole úplně roztáhlo a na čele zůstala jen vedoucí trojice Višněvský, Beníček a F. Vabroušek. Začátkem druhé poloviny závodu využil znalosti oblíbené domácí trati Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team), zrychlil a postupně se začal vzdalovat svým soupeřům. Po hodinovém kroužení jako jediný uběhl 16 kol a s přehledem zvítězil s celkovým výkonem 16 330 m. Se ztrátou 340 m (15 990 m) doběhl 2. Matěj Beníček (KES BUK Team). Třetího Filipa Vabrouška (AK Zlín) zastavil signál po uplynutí 60 minut na značce 15 900 m, 4. Vlastimil Bukovjan (KES BUK Team) uběhl 15 620 m a 5. místo s výkonem 15 550 m obsadil Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín).

 

V ženách si pro vítězství také s velkým náskokem doběhla celkově 21. Zuzana Kročová (Hranice), která uběhla 13 780 m. Druhá v absolutním pořadí žen s 13 340 m se umístila Tereza Hrbáčová (-), 3. Veronika Brázdová (Sýkora Running) – 12 850 m, 4. Zuzana Koudelková (TJ Liga 100 Olomouc) – 12 720 m a 5. Veronika Jínková (Freerun Zlín) – 12 650 m.

 

Rekord trati 17 980 m z roku 1996, jehož držitelem je Martin Sadílek, i po tomto ročníku odolal a je tak stále výzvou pro účastníky dalšího ročníku závodu.

 

Když nepočítám prohlídku přístupové cesty během týdne, objevil jsem se tu opět po dvou letech. Díky stále lehce zadřeným nohám jsem nečekal velké výkony, ale nakonec jsem byl s celkovým dojmem spokojen. Po startu a pořízení několika fotek jsem se zrychleně během úvodních 500 m snažil prodrat zpět co nejvíce dopředu. To se nečekaně dobře povedlo a prvních 5 kol jsem si držel tempo kolem 4:25. V dalším mě ale předběhla vedoucí trojice a nastala udržovací fáze. I když horko zrovna nebylo, závodníci včetně mě hojně a s povděkem využívali při náběhu do dalších kol občerstvovačku. Ve 12. kole jsem si opět mohl prohlédnout už ale samostatně běžící vedoucí závodníky, kteří mě předbíhali o další, tj. druhé kolo. Navíc mě doběhl můj známý, 69- ti letý Bohumil Holeš (JISVA Zlín), pozdější vítěz kategorie 60-69 let. Vzal mě do vleku, opět rozběhl a také díky blížícímu se konci jsem zrychlil, čímž se mi podařilo překonat svůj rekord, proletět cílem 13. kola a při signálu konce závodu tak tak dobrzdit na značce 13 400 m. To stačilo na celkové 29. místo a 13. v kategorii 40-49 let. 

 

Díky měření čipovou technologií, jak se posledních pár let už stalo zvykem, se závodníci mohli plně soustředit jen na běh, místo aby si ještě počítali kola, a hlavně si každý může porovnat své časy na každý okruh.

Po závodě proběhly tradičně závody dětí a pro závodníky bylo také připraveno občerstvení. Navíc si závodníci díky partnerskému běžeckému e-shopu Můjběh.cz mohli na závod zapůjčit a otestovat trialovou obuv Inov8 a při prezentaci získali také slevový poukaz na slevu na nákup obuvi. Jedna závodnice si dále v tombole odnesla poukaz na zboží v hodnotě 3 500 Kč.

 

Zlínský seriál bude pokračovat ve středu 21. června opět ve Zlíně. Tentokrát ale na tartanu Stadiónu mládeže, kde se uskuteční Běh Olympijského dne. Závod na 5 km bude podle počtu účastníků rozdělen do více rozběhů, první bude odstartován v 17:00 hodin.

 

Další podrobnosti, informace o seriálu, pravidla, propozice jednotlivých závodů, historii a vše potřebné najdete na webových stránkách této soutěže na www.behyzlin.cz

 

Fotogalerie ze závodu - ZR